GÜNDEM
Giriş Tarihi : 25-08-2021 13:03   Güncelleme : 25-08-2021 13:03

Japonca Çeviri

Japonca Çeviri

Japonca Çeviri

 

 

Zor olmasıyla bilinen dillerden biri olan Japonca dünyada konuşulan en eski dillerden biri olarak bilinir. Kendi içerisinde üç farlı alfabe kullanan bu dilde kelime yapıları farklılık gösterir. Dünya genelinde 12 milyondan fazla kişinin kullandığı Japonca yazı sisteminin karmaşık bir yapıya sahip olması onu öğrenmesi zor hale getirir. Dilin zaman içerisinde diğer dillerden etkilenmesi ve özellikle Çince kelimeleri fazlaca içermesi farklı bir yapı kazandırmıştır.

 

Özgün yapısı ile sıklıkla başvurulan tercüme dillerinden biri olan Japonca alanında uzman tercümanlar sayesinde daha kolay hale gelir. Japonca çeviri yaptırmak istediğinizde Uzak Doğu kültürüne ve dil yapısına hakim olan kişiler tarafından çevirileriniz yapılır. Yüklemin cümle sonunda bulunması, özne belirtme zorunluluğunun olmaması, cümle öğelerinin istenilen sırayla kullanılabilmesi gibi özellikler dili Türkçe ile benzer kılar. Bunun yanı sıra diğer dillerden çok fazla etkilenmesi nedeniyle çeviri yapacak kişinin belli bir bilgi birikimine ve deneyime sahip olması gerekir. Bu sayede yapılan tercüme daha başarılı olacaktır.

 

Japonca Profesyonel Çeviri

Dilin kendi içerisinde kelime haznesinin geniş olması nedeniyle hala Japonca çeviri yapılamayan kelimeler vardır. Örneğin dilde kullanılan alfabelerden biri olan Kanji alfabesinde öğrenme zorunluluğu bulunan yaklaşık 2000 kelime bulunur. Benzer durum sözlü tercümeler için de geçerli olup birbirine çok benzeyen kelimeler nedeniyle anlam kayması yaşanabilir. Bu gibi olumsuz durumları önlemek adına sözlü ve yazılı tercüme yapacak olan kişinin dilde profesyonel olması gerekir. Bu nedenle tercüme firması seçerken referanslar ve müşteri yorumları kontrol edilmeli, eğitimli ve tecrübeli çevirmen kadrosundan destek alınmalıdır. Seçim yaparken doğrudan fiyata odaklanmak yerine hizmet kalitesine de bakılmalı, hem uygun fiyatlı hem de yüksek kalitede ve zamanında teslimat yapan yer tercih edilmelidir.