GÜNDEM
Giriş Tarihi : 03-09-2021 12:25   Güncelleme : 03-09-2021 12:25

Avukat Murat Aydar : Kesinleşmiş Boşanma Kararının İptali Mümkün Değil

Avukat Murat Aydar : Kesinleşmiş Boşanma Kararının İptali Mümkün Değil

 

Boşanma davası görülen, neticelenen ve gerekçeli kararı yazılmış olan mahkeme kararına itiraz hakkı vardır. Taraflardan birisi ya da her ikisi bu itiraz hakkına sahiptir ve dosyanın bir üst makama tevdi edilmesini isteyebilir. Ancak gerekçeli karara itirazın bir süresi vardır. On dört gün olarak tanınmış gerekçeli karara itiraz süresi zarfında bir itiraz edilmezse söz konusu karar kesinleşmiş sayılır. Bu süreçten sonra yapılacak itiraz veya iptal talebinin geçerliliği olmayacaktır. Avukat Murat Aydar kesinleşmiş boşanma kararının iptalinin söz konusu olmadığını söyledi.
Bölge Adliye Mahkemeleri, ilk derece mahkemesinin gerekçeli kararına itiraz edilecek mahkemedir. Bölge Adliye Mahkemeleri’nin diğer adı istinaf mahkemeleridir. Karara itiraz eden birey, itirazını gerekçeleri ile sunduğu takdirde istinaf mahkemesi bu gerekçe üzerinden de inceleme yapacaktır. Fakat unutulmamalıdır ki yeni bir iddia öne sürülememektedir. Yani itiraz yolunda yeni bir delil sunma mümkün değildir. Boşanma avukatı tarafından tüm bu süreç detaylı ve açık bir şekilde izah edilecektir ancak kısa bir şekilde değinmek gerekirse, İstinaf mahkemelerinden çıkabilecek kararlar:
Yerel mahkemenin verdiği kararın kaldırılması ve söz konusu davanın esastan reddine kararını verebilir. 
Boşanma davasının görüldüğü ilk derece mahkemesi kararının kaldırılarak düzeltilmesi kararını verebilir. 
İlk derece mahkemesinin verdiği karar, istinaf mahkemesi tarafından yerinde bulunabilir ve istinaf yoluna başvuran bireyin başvurusunun reddine kadar verebilir.