GÜNDEM
Giriş Tarihi : 06-09-2021 19:09   Güncelleme : 06-09-2021 19:09

Glukzamin  

Glukzamin  

Glukzamin  

 

 

Glukzamin, eklemlerin kıkırdağında var olan, şeker ve protein zincirlerinden oluşturulan bileşiklerdir. Aynı zamanda mantarlarda, hayvanların kemiklerinde, deniz hayvanlarının kabuklarında bulunur. Ek olarak kullanılan glukzamin takviyeleri, çoğunlukla bu yollardan edinilir. Bu yüzden kas, kemik ağrılarını azalmada, hareketi kısıtlı eklemlerin daha rahat hareket etmesini sağlamada oldukça etkili olan glukzamin, yaşlanma ve iltihaplanmaya karşı da etkilidir. Bu konuda araştırma yapan bilim insanları, glukzamin takviyesi sayesinde eklem ağrılarının azalabileceği gibi böyle bir problem yaşamayanlar için de sindirim sistemi açısından faydalı olabileceğini söylemektedir. Önerilen bir günlük doz miktarı bulunmayan glukzamin, genellikle MSM (metilsülfonilmetan) ve sülfat omega-3 ile birlikte 500-15000 mg dozlarında takviye edilmektedir. Oral yoldan vücuda alınabildiği gibi kremlerin içeriğine de eklenerek vücut dışında da kullanılabilir. Ayrıca kas içine direkt enjekte olabildiği durumlar da söz konusudur, fakat hekiminize başvurmadan kullanmanız önerilmez.

 

Faydaları Nelerdir?

Çalışma mekanizması hala tam anlaşılamamış olsa da faydaları kanıtlanmış olan glukzaminin, faydalarını inceleyelim:

 

Eklemler İçin Faydalıdır

İnsanın doğası gereği vücudunda var olan Glukzamin, eklemler arası dokunun gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Sinovyal sıvıyla birlikte kemiklerin birbirleriyle olan hareketini güçlendirerek, sürtünmelerden dolayı oluşacak hasarı en az seviyeye indirmektedir. Ve böylece kireçlenen ya da hareketi kısıtlanan eklemlerin hareket potansiyelini arttırır.

 

Enflamasyonu Azaltmada Etkilidir

Yapılan çalışmalar ışığında, glukzaminin, kemiklerin oluşmasında var olan hücreler için uygulanabildiği ve aynı zamanda ciddi derecede önemli bir anti-enflamatuvar etki sağladığı da tespit edilmiştir.

 

Yan Etkileri Nelerdir?

Takviye olarak vücuda alınan glukzaminin, birçok insan için tehlikeli olmadığı ancak bazı risk içeren durumların da söz konusu olabileceği unutulmamalıdır. Yan etkilerine pek rastlanmasa da, nadiren göğüs kafesinde ağrı ve yanma, ishal, karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma görülebilir.