GÜNDEM
Giriş Tarihi : 23-09-2021 21:33   Güncelleme : 23-09-2021 21:33

İmamoğlu yeni İSMEK vizyonunu anlattı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu İSMEK'in yeni dönemini ve yeni vizyonunun Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen toplantıda tanıttı.

İmamoğlu yeni İSMEK vizyonunu anlattı

İSMEK'teki değişimi kamuoyu ile paylaşan İmamoğlu, 90'lı yılların şartları ve ihtiyaçları çerçevesinde hayata geçirilen, İstanbul Büyükşehir Belediyesi sanat ve meslek eğitimi kursları olan İSMEK'te artık yeni bir dönemin başladığını söyledi.

“MESLEKLER DEĞİŞTİ, YENİ MESLEKLER ORTAYA ÇIKTI”

İSMEK'in sanat ve meslek kursları çerçevesini aşarak, yoluna örnek bir yaygın eğitim kurumu olma vizyonuyla devam edeceğini belirten İmamoğlu “Kendini yenileyip güncellemesi bir ihtiyaçtı ve zorunluluktu. Yaşamakta olduğumuz Covid-19 salgını da dijitalleşmeyi hızlandırıp yaygınlaştırırken, hayat düzenimizde ve mesleklerin niteliklerinde önemli değişimlere yol açtı. Yeni meslekler ortaya çıktı. Mevcut meslekler değişim geçirmeye başladı. Bazı meslek kollarında, salgın öncesinden çok daha yoğun bir iş gücü ihtiyacı ortaya çıktı. İBB olarak bütün bu değişim ve dönüşümlere kayıtsız kalamazdık. O nedenle İSMEK'i yeniden yapılandırıyoruz” dedi.

“EŞİTSİZLİK DERİNLEŞTİ”

İstanbul Planlama Ajansının 2050 Vizyonu raporundaki “İstanbul'da yoksul haneler aylık gelirlerinin yarısından fazlasını gıda ve barınmaya harcamak zorunda kalırken, daha zengin haneler daha yüksek oranda eğitime ve kültüre harcayabiliyor” tespitini hatırlatan İmamoğlu,  yoksul hanelerin eğitime bütçe ayırmakta güçlük çektiğini ve bu durumun  derin bir eşitsizliğe neden olduğunu vurguladı. En önemli hedeflerinden birinin bu eşitsizlikle mücadele etmek olduğunu dile getiren İmamoğlu “Başta gençler olmak üzere, yoksul hanelerde yaşayan bireylerin mesleki gelişim ve mesleki uzmanlık eğitim ihtiyaçlarının karşılanması bizim için çok değerli. Hem o bireyler ve aileler için değerli, hem de İstanbul ekonomisi için önemli. Biz, İstanbul'da yaşayan herkes adil fırsatlara sahip olsun istiyoruz. İstanbul'da mesleksiz insan kalmasın istiyoruz” dedi.