GÜNDEM
Giriş Tarihi : 29-09-2021 00:11   Güncelleme : 29-09-2021 00:11

İbrahim Kalın’dan Ermenistan mesajı ve ’29 Ekim’den sonra kapanma, kısıtlama’ iddialarına açıklama

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Haber Global’de gündeme ilişkin soruları yanıtladı. İbrahim Kalın’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

İbrahim Kalın’dan Ermenistan mesajı ve ’29 Ekim’den sonra kapanma, kısıtlama’ iddialarına açıklama

* Öncelikle bu 44 günlük mücadeleden sonra elde edilen Karabağ Zaferini tebrik ediyorum. Hem Türkiye, hem de Azerbaycanlı kardeşlerimiz için, hem de bölge için büyük bir kazanç. Çünkü 30 yıllık dondurulmuş bir ithilaftı bu. Biz bunu yıllarca diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini söylemiştik. En son işte geçen sene bu hadiseler başlamadan hemen önce Ermenistan tarafının saldırgan tutumu neticesinde de olaylar bu noktaya geldi.

* Karabağ’ın özgürleştirilmesi tamamen bir kazanımdır, Azerbaycan topraklarının bütünlüğünü korumak açısından. Bu süreç zarfında Azerbaycan hep sorumlu hareket etti. Saldırgan tutum içerisinde olmadı, uluslararası hukuka göre hareket etti. Haklı olarak elde edilmiş bir zafer var. Burada Türkiye’nin katkısı, iş birliği hep diyoruz ya ‘iki devlet, tek millet’ bunun örneklerinden bir tanesi oldu.

* Hem Türk ordusu, hem Azerbaycan ordusu, bakanlarımız, dışişleri bakanlarımız, bunların üstünde cumhurbaşkanlarımız çok muaazzam bir mesai harcadılar. Dakika dakika takip edildi o zafer. Kolay kazanılmadı, birçok şehit verildi. Neticede büyük mücadeleyle büyük zafer elde edildi.

* Zafer bitti, konu kapandı denmedi asla. Şu anda özgürleştirilen Karabağ’ın yeniden inşa süreci devam ediyor. Bir yıl geçti üzerinden, bir yılda alınan mesafeyi görseniz gurur duyarsınız. Sayın Aliyev, bizzat bire bir burayla ilgileniyor. Bütün ekibi de bu yönde çalışıyor.

“ERMENİSTAN’LA NORMALLEŞMEYE OLUMLU BAKIYORUZ”

* Karabağ zaferinin bir başka boyutu var TSK açısından. TSK asli misyonuna geri döndü, 15 Temmuz darbe girişiminden 2-3 ay sonra biz Suriye Zeytin Dalı Harekatını yaptık. Hem DEAŞ’a karşı, hem terör örgütlerine karşı Suriye sınırımızı güvence altına almak için son derece başarılı askeri operasyonlar yaptık. Toplam 3 tane yaptık. Bu tasfiye hareketinden sonra TSK hastalıklarından kurtulduktan sonra, asıl görevlerinde çok daha etkin, yetkin bir güç haline geldi. Bunun ilk testini Suriye’de gördük. Suriye sınırında çok güçlü bir güvenlik koridoru oluşturduk.

* Libya sürecinin seyri değişti. Müdahalemiz sayesinde Libya’da bugün bir hükümet kuruldu. Büyük bir katliam önlendi. Hafter girse binlerce insan ölecekti. Olayın seyri tamamen değişti.