GÜNDEM
Giriş Tarihi : 04-09-2021 15:40   Güncelleme : 04-09-2021 15:40

Bant Dedektör Hangi Alanlarda Kullanılır

Bant Dedektör Hangi Alanlarda Kullanılır

Bant Dedektör Hangi Alanlarda Kullanılır

Sanayi sektöründe birçok firmada ayrıştırma işlemine gerek duyulmaktadır. Bunun için de uzun yıllardan beri belirli sistemler kullanılmıştır. Çalışma prensibi genelde aynı olan sistemler, zaman içinde teknolojik gelişmelerden payını alarak daha kolay kullanılabilir hale gelmiştir. Ayrıştırma işi ne kadar hızlı ve etkili yapılırsa, firmanın faaliyetleri de o oranda hızlanır. Bunun içinde günümüzde farklı ihtiyaçlara cevap veren ayrıştırıcı sistemler bulunmaktadır. Bant dedektör, bu noktada en avantajlı hizmeti sağlar. Konveyörlerde, manyetik seperatörler kullanılarak ayıklanamayan metalle varsa, bu durum bant dedektör ile tespit edilebilir. Herhangi bir madde tespit ettiğinde dedektör sistemine göre sesli ya da görsel olarak sinyal verir. Bu sayede sistem her daim güvende olur. 

Bant Dedektör Nedir? 

Günümüzde hizmet sektöründe birbirinden farklı o kadar çok ayrıştırıcı ekipman kullanılıyor ki, bu sayede sanayi kollarında faaliyetler aksamıyor. Birbirini tamamlayıcı hizmetler zinciri şeklinde gerçekleşen ayrıştırma işlemlerinde, bant dedektör nedir sorusunun cevabını da bulabilirsiniz. Bant dedektörler sayesinde üretim hızını kesmeden kontrol sağlanabilmektedir. Özellikle ilaç, gıda ve geri dönüşüm sektöründe sistemin işlevi büyüktür. Ürünler, bant dedektörü sayesinde içerisinde bulunan metal parçalarından kolayca ayrıştırılabilir. Ayrıştırma işlemi genelde otomatik olmakla birlikte manuel şekilde de yapılabilir. Manuel dedektör uygulamalarında genellikle konveyör üzerindeki üründe herhangi bir yabancı madde tespit edilirse, dedektör ışıklı ve sesli uyarı gönderir. Uyarı sonrası operatör, ayrıştırılması gereken ürünü hattan uzaklaştırarak bant dedektörü resetler. 

 

Otomatik dedektör ise, kapasitesi yüksek olan işletmelerde ve iş akışının hızlı olduğu durumlarda tercih edilir. Bant dedektörü tarafından ürün içinde metal cisim tespit edildiğinde ürün otomatik şekilde reddedilir. Otomatik dedektörlerde operatöre ihtiyaç duyulmaz. Bu nedenle, iş akışı aksamaya uğramadan faaliyetler devam ettirilebilir. 

 

Bant dedektörü, birçok ayrıştırıcı ekipmana göre çok çok avantajlıdır. Çünkü, ayrıştırma işlemi sonrasında malzemelerin içinde kalan metal cisimler, bant dedektörü ile tespit edilebilir. Bu sayede malzemeler içindeki yabancı maddeler kolayca tespit edilip ayrıştırılabilir. Hem işletme faaliyetleri aksamamış olur hem de metal ayrıştırma işletme faaliyetleri hız kesmeden amacına uygun şekilde devam ettirilebilir.