SAĞLIK
Giriş Tarihi : 09-10-2021 14:16   Güncelleme : 09-10-2021 14:16

Mide Balonu ile Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Mide Balonu ile Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Mide Balonu ile Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

 

Obezite cerrahisi geldiği noktada teknolojik gelişmeler ve yeni yaklaşımlar ile ameliyata alternatif olabilen mide balonu uygulaması ile kilo problemine çözüm getiriyor. Değiştirilemeyen yeme alışkanlıkları genel geçer diyet uygulamalarını beraberinde getirirken, sporun eksikliği, genetik faktörler ve kalitesiz yaşam koşulları fazla kilo sorunu yaşayan sayısını her geçen gün artırırken, çözüm arayanların en sık sorduğu sorulardan biri mide balonu fiyatları ilişkin olmakta. Mide hacimlerini küçülterek yemek yeme ölçütlerini sınırlandıran ve bu sayede kilo kontrolü sağlayan kadın ve erkeklerin sayısı giderek artmakta.

Mide Balonu Nedir?

Obezitenin giderek arttığı ve Obezite tedavilerinin uygulanma kriterlerinde ki farklılıklar, kilo verme ve kilo kontrolünde zorlanan bireyler için oldukça zorlu olabiliyor. Fazla kilo hem beden sağlığını hem de psikolojiyi olumsuz etkileyen bir durumken çok sayıda insan diyet ve sporla üstesinden gelemedikleri ancak ameliyatta olmak istemedikleri kiloları için mide balonu uygulamasını tercih ediyor.

Gastrik balon olarak da bilinen ve aslında tıbbi bir cihaz olan mide balonu kişinin midesine yerleştirilip şişirilerek mide hacminin küçültülmesi ve daha az yemek yiyerek beslenme temeline dayanan kilo verme metodudur. Uygulanması için kişinin ameliyatı tercih etmemesi ya da risk grubunda olmasından kaynaklı ameliyatın tavsiye edilmemesi durumunda uygulanır.

Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

Mide balonu uygulaması, cerrahi bir girişim olmamakla birlikte kısa sürede yapılabilen basit bir operasyondur. Tıbbi cihazın endoskopik yöntem aracılığı ile ağız içinden gerilerek mideye yerleştirilmesi şeklinde uygulanır. Mideye indirilen balon sonraki aşamada şişirilerek hacim kazandırılır. Bu sayede balon hacmi büyürken mide hacmi küçülür.

Kişi tokluk hissi ve erken doyma yaşadığı için yemek yeme rutini değişir ve bu sayede kilosunun %20 sine kadar kilo verebilir.

Mide balonun hasta midesinde minimum 6 ay maksimum 1 yıl kalması gerekir. Kişiler öncelikli olarak bu uygulamayı seçebilecekleri gibi yüksek obezite yaşayan ve ameliyat için riskli olan hastalarda, ameliyata hazırlık aşamasında da kullanılan bir yöntemdir.

Yutulabilir Mide Balonu Yaptıranlar

İntragastrik balon ve elipse mide balonu olarak iki farklı uygulama ile mideye yerleştirilen balon bulunur. Mide balonu anestezi altında endoskopi yardımı ile mideye yerleştirilirken, elipse mide balonunda ise yutulabilir formda olan yerleştirme ve dolum sistemi ile yutulmak suretiyle mideye yerleştirilir.

Mideye ulaşan balon serumla şişirildikten sonra yerleştirme sisteminden ayrılır. İnstragastrik balonun midede kalma süresi ve mideden çıkartma prosedüründen farklı olarak yutulabilir mide balonu vücuda zaman ayarlı şekilde yerleştirilerek doğal yollarla vücuttan atılımı gerçekleşir. Yutulabilir mide balonu 16 hafta vücutta kalır sonrasında boşaltım valfi açılarak sindirim sisteminden atılımı gerçekleşir.

Mide Balonu Kullanıcı Yorumları

Mide balonu fiyatları hakkında yapılan çok sayıda internet aramasının kaynağı, balon uygulaması ile hem kilo veren hem de hayatlarına beslenme ve spor düzeni getiren memnuniyeti yüksek hasta yorumlarıdır. Vücut kitle indeksi 30 un üzerinde olan, diyet ve sporla kilo kontrolü sağlayamamış, obezite ameliyatı olmak için risk teşkil eden ve ameliyata hazır olmak için kilo kaybetmesi gereken 18-65 yaş aralığında ki hastalarda, uygulanabilirliğinde ki kolaylık ve risk teşkil etmemesi memnuniyet oluşturmaktadır.

Özellikle balonun kalıcı olmaması, belirli bir süre hem kilo kaybına hem de sağlıklı bir yaşam disiplini kazanmaya yardımcı olması açısından hem ülkemizde hem de dünyada son dönemin en tercih edilen obezite uygulamaları arasındadır.

Yutulabilir Mide Balonu Fiyatlar

Obezite hastalarının en konforlu ve risk ölçüde minimum olan yutulabilir mide balonu uygulamasının maddi boyutu, uygulayıcı merkez ve kişinin devlet ödeneği hakkı olup olmadığına göre şekillenmektedir. Genel olarak mide balonu fiyatları en doğru ve güncel fiyatı başvurulan merkezden almak mümkündür.

https://www.drfirat.com/mide-balonu/ hakkında bilgi için hemen tıklayın.