GÜZELLİK
Giriş Tarihi : 09-10-2021 14:40   Güncelleme : 09-10-2021 14:40

Corona Virüs Teşhis Ve Tedavi Yöntemleri

Corona Virüs Teşhis Ve Tedavi Yöntemleri

Corona Virüs Teşhis Ve Tedavi Yöntemleri

 

Covid testi, son zamanlarda tıp dünyasının olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Geçtiğimiz yıl Çin'in uhan kentinde ortaya çıkan ve kısa süre içerisinde tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını, enfeksiyonel hastalıklar grubunda yer almasının yanı sıra birçok can kaybının da yaşanmasına neden olmuştur.

Hastalığın hızlı yayılım göstermesi ile birlikte yapılan çalışmalarda, hastalığın teşhis ve tedavisi için kullanılabilecek en doğru yöntemin covid testi olduğu belirlenmiştir.

Korona virüs belirtileri gösteren kişilere yapılan covid testleri, vücuda efekte olmuş bakteri ve mikropların ortaya çıkmasına yardımcı olur. Covid testleri son zamanlarda bazı iş yerlerinde sağlıklı ortamların oluşturulması için sıklıkla yapılan ve yapılması gereken tedavi metotları arasında yer alır.

Covid Testi (Korona Virüs) Nedir?

Korona virüs insanlar arası ilişkilerde kolaylıkla bulaşabilen ve kısa süre içerisinde kişilerde bazı semptomlar ile ortaya çıkabilen bulaşıcı hastalıklardan bir tanesidir. Korona virüs hastalığının teşhis ve tedavilerinde covid testi büyük önem taşır. Kişilere yapılan covid testler ile hastalığın seyri anlaşılır ve hekimler tarafından salgın kontrol altına alınır.

Covid Testi Ne Zaman Yaptırılmalı?

Korona virüs salgını genellikle kişilerde ateş, kırgınlık, boğaz ağrısı ya da öksürük belirtileri ile ortaya çıkar. Bu semptomların tamamının ya da birkaç tanesinin kişide görülmesi ile birlikte hastanın covid testi yaptırması gerekebilir. Ayrıca sağlıklı bir bireyin korona virüs salgını ile mücadele eden biri ile temas haline geçmesi durumunda da covid testi yapılması uygun görülür.

Covid Testi Nasıl Yapılıyor?

Korona virüs hastalığının teşhis ve tedavisin büyük bir öneme sahip olan covid testinin nasıl yapıldığına dair araştırmalar her geçen gün artış gösteriyor. Covid testini yapan kişiler, kendilerine düzenlenmiş özel odalarda, kişisel koruyucu kıyafetlerini giyerek ve büyük bir hassasiyet göstererek işlemi tamamlaması gerekiyor. Covid testi burundan ve boğazdan alınan sülüntü örnekleri sayesinde yapılıyor. Kişilerden alınan sülüntüler büyük bir dikkat ve özel kaplar ile incelenmek üzere ilgili kurumlara gönderiliyor.

Covid - 19 Testi Pozitif İse Ne Yapılmalı?

Kişinin şikayet ve belirtilerine bağlı olarak yapılan covid testi, kısa süre içerisinde sonuçlanır. Testin sonuçlanmasının ardından kişinin pozitif çıkması, vücudun korna virüs salgını ile bir mücadele içerisine girdiğini gösterir. Testi pozitif çıkan kişilerin ikamet etmiş oldukları adrese sağlık ekipleri gelerek gerekli tedavinin başlaması sağlanır. Ayrıca kişinin etrafında bulunanlar da izolasyon süresine dahil edilerek hastalığın yayılımı engellenmiş olur.

Covıd-19 Testi Negatif İse Ne Yapılmalı?

 

Covid testinin yapılması ile birlikte kişinin bulunduğu adrese ortalama 4 saat içerisinde gitmesi gerekiyor. Öyle ki covid testinin yapılması ile birlikte sonuç çıkana kadar hastanın karantina süresi başlar. Hastanın numune sonuçları çıkana kadar herhangi biri ile temas etmesi uygun görülmez. Test sonucunun negatif çıkması ile birlikte karantina süresi sona erer ve hasta normal yaşantısına devam edebilir.

PCR Testi Kaç Günde Çıkar?

Korona virüs hastalığında doğru tedavi metotlarının uygulanması için hızlı sonuçlar veren pcr testi, sonuçlanma süresi de yoğunluğa bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Pcr testi sonuçları genellikle 24 saat içerisinde sonuca ulaşmış olsa da bazı durumlarda 1- 3 gün arasında farklılık gösterebiliyor.

PCR Kan Testi Nedir?

Tanı testleri arasında en net ve doğru sonuçları vere pcr testi vücutta korona virüse ait olan RNA'nın ortaya çıkmasında etkilidir. Korona virüsün yaşanmış olduğu dönemlerde virüsün enfekte durumunu en iyi şekilde pcr testi gösterir. Ayrıca korona virüs salgını dışında vücutta olmaması gereken bakterilerin tespitinde de pcr testleri yararlıdır.

PCR Testinin Avantajları Nelerdir?

Tüm dünyayı etkisi altına alına yeni tip korona virüs salgının en doğru teşhis ve tedavileri pcr testi sayesinde yapılır. Pcr testleri özellikle hastalığın ilk dönemlerinde erken tanı ve tedavi yapılmasında büyük rol oynar. Pcr testleri oldukça hızlı sonuçlar vermesinin yanı sıra vermiş olduğu sonuçlarda yanlış verilerin olması çok düşük ihtimaller arasında yer alır.

PCR Testi İle Antikor Testi Arasındaki Fark Nedir?

Korona virüs salgının teşhis ve tedavisinde kullanılan tıbbi yöntemlerin balında pcr testleri gelmiş olsa da antikor testleri de zaman zaman hekimler tarafından yapılabilir. Pcr testleri vücutta aktif olarak bakteri oluşumuna neden olan mikropların teşhisini yaparken, antikor testleri vücudun çok uzun zaman öncesinde temas halinde olduğu bakterilerin teşhisinde büyük rol oynar. Ayrıca antikor testleri alerji testi ile beraber de yapılabilir.

Alerji Çeşitleri Nelerdir?

İnsan vücudunda ani olarak gelişen birtakım değişiklikler hekimler tarafından yapılan alerji testi ile neye bağlı olarak oluştuğunu öğrenmek oldukça kolaydır. Bu anlamda kullanılan ilaçlar, tüketilen yiyecek ve içecekler, böcekler, lateksler, evcil hayvanlar, polenler ve tozlar başlıca alerji çeşitleri arasında yer alır.

Alerji Teşhisi Nasıl Konulur?

Alerjik reaksiyonlar kan içerisine istenilmeyen ve vücudun alışkanlık kazanmadığı bir madde ile teması halinde ortaya çıkarlar. Bu durumun neye bağlı olarak geliştiğinin anlaşılması için alerji testi yapılır. Öyle ki kan içerisinde herhangi bir madde semptomlara sebebiyet veriyor ise alerji testi aracılığı ile doğru tedavi metotları uygulanmaya başlanır.

Alerji Testi Aç Karnına Mı Yapılır?

Vücutta görülen alerjik reaksiyonlara bağlı olarak alerji testi uygulamasının yapılış metotu değişiklik gösterebilir. Bu sebep ile alerji testini yapacak olan hekim ile açlık tokluk hakkında görüşme sağlanması en doğrusu olacaktır. Alerji testlerine genellikle aç gelinmemiş tavsiye edilir.

Alerji Testi Fiyatları

Kan alınarak yapılan alerji testleri, devlet kurumlarında herhangi bir ücret talep edilmeden yapılabiliyor. Alerji testi uygulamalarında bulunan özel hastanelerde fiyat değişiklikleri görülebiliyor.