GÜNDEM
Giriş Tarihi : 08-10-2021 23:27   Güncelleme : 08-10-2021 23:27

Üniversitedeki HGS’li geçiş yargıya taşındı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Meşelik Kampüsü'nde Tıp Fakültesi Hastanesi'nden sonraki fakülte ve eğitim bilimlerinin turnike ve bariyerler ile ayrılarak, ücretli geçiş sistemi adı altında araçlı geçişlerde 1 defaya mahsus akademisyenlerden 50 lira, idari çalışan ve öğrencilerden 30 lira ve dışarıdan gelenlerden ise 100 lira geçiş bedeli istenmesine tepkiler artıyor.

Üniversitedeki HGS’li geçiş yargıya taşındı

ESOGÜ İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı kampüs güvenliği gerekçesiyle kampüsün içerisine turnike ve bariyerler yerleştirdi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin de içinde bulunduğu ancak hastane sonrasındaki fakültelere geçişi engellemek amacıyla konan bariyerlerden geçmek için gerekli kart ücretinin çalışanlardan istenmesi tepkiyle karşılandı.

ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ 4 AKADEMİSYENİ ÖLDÜRMÜŞTÜ

ESOGÜ Meşelik Kampüsü’ndeki Eğitim Fakültesi'nde 2018 yılı Nisan ayında, üniversitede araştırma görevlisi olan Volkan Bayar, Dekan Yardımcısı Dr. Mikail Yalçın, Fakülte Sekreteri Fatih Özmutlu, Öğretim Üyesi Dr. Serdar Çağlak ve Araştırma Görevlisi Yasir Armağan’ı tabancayla vurarak öldürmüş ve katil zanlısı Volkan Bayar (38), tutuklu yargılandığı Eskişehir 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nce 4 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. ESOGÜ yönetimi olaydan sonra üniversitede güvenliği sağlamak amacıyla; Eskişehir Valiliği Üniversite güvenlik koordinasyonu tarafından 2018, 2019, 2020 yılı mart ve ekim toplantılarının yanı sıra geçen ağustos ayında da yerleşkenin fiziki olarak bölünmesi ve giriş-çıkışların kontrol altına alınmasına dair 5 kez karar aldı. Alınan karar sonrası, ESOGÜ Meşelik Kampüsü’nde Tıp Fakültesi ile diğer birimlerin ayrılmasına ilişkin bariyerli ve hızlı hızlı geçiş sistemi (HGS) kurulumuna başlanıldı. ESOGÜ’de fakülte veya eğitim birimlerine araçlarıyla gitmek isteyenler HGS’yi kullanması gerekiyor. HGS’yi kullanmak için gereken kartı almak için de üniversite yönetimi bir defaya mahsus akademisyenlere 50 lira, idari çalışan ve öğrencilere 30 lira ve dışarıdan gelenlere ise 100 lira geçiş bedeli belirledi.