GÜNDEM
Giriş Tarihi : 08-10-2021 23:28   Güncelleme : 08-10-2021 23:28

Kılıçdaroğlu sanatçılara seslendi: Çölleşen Türkiye’yi vaha yapacağız

Kültür - Sanat Çalıştayı’nda konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, sanatçılara seslendi. Kılıçdaroğlu, “’Geliyor gelmekte olan’ diyoruz. Beraber geleceğiz, birlikte geleceğiz. Sanat ve kültür açısından çölleşen bir Türkiye’yi, çölün içindeki güzel bir vaha haline getirmek istiyoruz. Sizler yol gösterdiğinizde, bizler de onun gereğini yapacağız. Başımızın üstündesiniz. Sizlere değer vermeyen bir toplumun ayakta kalma şansı yok.” dedi.

Kılıçdaroğlu sanatçılara seslendi: Çölleşen Türkiye’yi vaha yapacağız

Elbette siyaset önemli bir kurum, elbette ki siyaset pek çok şeyi belirleyecek ama siyaset belli konuları belirlerken acaba görüş alacak mı? Sanatla ilgili bir karar alırken sanat dünyasının görüşünü alacak mı? Kültür dünyasının görüşünü alacak mı? O dünyanın önemli isimleri var, duayen isimleri var, acaba onların görüşlerini alacak mı? Bu konuda genelde Türkiye'de her şeyi en iyi siyaset kurumu bilir, kimseye de sormamayı bir gelenek haline getirir ve buradan büyük sorunları yaşarız.

“GERÇEK SANATÇIYI BÜROKRASİ AYIRAMAZ”

Sanatçının kim olduğunu belirlemesi gereken aslında sanatçıların kendisi. Siyaset kurumu, sanatçılarla ilgili diyelim ki geçmiş dönemde ödenmeyen sigorta primleri vardır, bir ayrıcalık sağlar sanat dünyasına ve dolayısıyla primler yatarsa emeklilik hakkından biraz yararlanmış olacak. Sanatçı olsun, olmasın her önüne gelen koşar, ben sanatçıyım der. Dolayısıyla gerçek sanatçıyı bürokrasi bulamaz, ayıramaz. Bir üst çatı örgütü olması lazım. Kimin sanatçı olup olmadığına sanat dünyasının karar vermesi lazım. Bir etik çerçevenin olması lazım. O çerçeve içinde herkese, ‘Bu kişi sanatçıdır, sanat dünyasının aktörüdür' diye karar verebilir.

“SİYASETİN DE BİR KÜLTÜRÜNÜN OLMASI LAZIM”

Tabi kültür de var. Kültür; bir canlının doğumundan hayatını kaybetmesine kadar olan bir süreç ve o süreç içinde gelecek kuşaklara bıraktığı miras diye düşünüyorum ben. Kültür dediğimiz olayın çok zengin bir içeriği var. Ama kültür dediğimiz kavramın da zaman zaman yozlaştığını da görüyoruz. ‘Yoz kültür' dediğimiz bir kültür de var. Siyasetin de bir kültürünün olması lazım. Kültürün temelini ahlak ve adalet üzerine inşa ettiğiniz zaman o zaman sağlıklı, güzel, yaşanabilir bir dünyayı hatta çevreyi yaratmış oluyorsunuz.

“KÜLTÜRÜ VE SANATI BÜYÜTTÜĞÜNÜZ ZAMAN DÜNYADA SAYGINLIK KAZANIYORSUNUZ”