GÜZELLİK
Giriş Tarihi : 16-10-2021 12:40   Güncelleme : 16-10-2021 12:40

Akıllı Lens ile Göz Sağlığınızı Koruyun

Akıllı Lens ile Göz Sağlığınızı Koruyun

Akıllı Lens ile Göz Sağlığınızı KoruyunAkıllı lens fiyatları son zamanlarda birçok kişi tarafından araştırılan konular arasında yer alır. Teknolojinin gelişimi ile birlikte insan yaşantısında görülen değişiklik olduğu gibi tıp dünyasında da birçok tedavinin değiştiği görülüyor. Bu anlamda göz rahatsızlıklarının tedavisi, geçmiş dönemlere oran ile daha fazla geliştiği söylenebilir.

Göz hastalıkları arasınd ayer alan katarakt, sarı nokta hastalığı, retina dekolmanı ya da retina yırtılması gibi kötü sonuçlar doğuran hastalıkların tedavisinde, son teknoloji cihazla ile üretilen akıllı lensler tercih edilir. Akıllı lenslere olan yoğun ilgi bu sektör üzerinde birçok firmanın hizmet vermesine ve buna bağlı olarakta akıllı lens fiyatları farklılıklarının yaşanmasına neden olmuştur.

Akıllı Lensin Amacı Nedir?

Kişilerde yaşanan göz bozukluklarında ilk tercih edilen yöntem şüphesiz gözlük kullanımıdır. Fakat hastalar gözlük kullanımında da herhangi bir verimli sonuçlar alamadıklarında, hekimler tarafından farklı tedavi yöntemlerine başvurulur. Son yıllarda gözlüğün yetersiz kaldığı tedavilerde göz içerisine yerleştirilen lens teknolojisi hızlı bir gelişime uğramıştır.

Göz ameliyatlarının başarı öyküsü ile sonlanması için en ideal seçim akıllı lenslerdir. Akıllı lensler hasanın görme kusurlarını ortadan kaldırarak, uzak, orta ve yakın mesafelerde gözlük kullanımını gerektirmez. Üç odaklı lens olarak bilinen bu ürünler, özellikle katarakt ameliyatlarında ön plana çıkarlar.

Akıllı Lensin Yararları Ve Avantajları

Akıllı lensler genellikle yaşı ilerlemiş olan hastalarda sıklıkla görülen katarakt sorunlarının ortadan kaldırılması için tercih edilir. Ayrıca akıllı lensler tedavi edilmediği takdirde görme kayıplarının yaşanması olası olan tüm göz rahatsızlıklarında kullanılabilir.

Akıllı lens ameliyatları oldukça kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilir ve ağrısızdır. Akıllı lensler diğer lens gruplarına oran ile daha sağlıklıdır. Akıllı lens ameliyatları kişiden kişiye değişkenlik göstermiş olsa da bir defaya mahsus olmak üzere yapılır. Ömrü boyu kullanımlar için uygun olan bu lensler, firma seçimine bağlı olarak kalitesi ve akıllı lens fiyatları değişiklik gösterir.

Göz İçi Akıllı Lens Kimlere Uygulanır?

Akıllı lens ameliyatları, hekimler tarafından görme kaybının giderilmesinde tercih edilen en son yöntemdir. Akıllı lens uygulamaları esas olarak yaşlı insanlara yapılıyor olsa da katarakt gibi rahatsılık geçiren herkese uygulanmasında herhangi bir mahsur yoktur.

Öyle ki hasta da yüksek derecede görme bozukluğu var ise akıllı lens takılabilir. Fakat akıllı lens uygulaması yapılacak olan kişinin 18 yaşından küçük olması ya da lazere karşı alerjik durumunun olması, bu uygulamanın yapılmasını engelleyen en büyük faktörler arasında yer alır.

Akıllı Lens Fiyatları 2021

Göz bozukluklarında kusursuz görmeyi sağlayan akıllı lensler, insanların beklentilerini tam anlamıyla karşılar. Akıllı lens fiyatları model ve markaya göre değişiklik gösterir. Ayrıca akıllı lens fiyatları belirlenirken hastanın göz bozukluğuna ait numarası ve lensin yapı ölçeği de dikkate alınır. Akıllı lens fiyatları genel anlamda tüm bütçelere uyum sağlar.

Retina Dekolmanı Nedir?

Göz küresinin iç kısmı tıp dünyasında vitreus denilen sıvı ile tamamen doludur. Kişilerde yaşın ilerlemesine bağlı olarak, vitreus sıvısı kıvamını kaybederek büzüşmüş bir yapıya sahip olur. Vitreusta yaşanan bu değişim nedeni ile vitreusun gözün arka kısmından ayrıldığı görülür.

Vitreus ayrılması ile birlikt ekişide görmede netlik kaybedilir ve bu tıp dünyasında retina dekolmanı olarak adlandırılır. Retina dekolmanı kişiden kişiye değişmek şartı ile farklı belirtiler ile kendini belli eder.

Retina Dekolmanı Belitileri Nelerdir?

Kişilerde retina dekolmanı oluşmuşsa, bu durum tedavi altına alınmadığı takdirde ciddi derecede görme kayıpları yaşanabilir. Bu sebep ile retina dekolmanı belrtilerini bilmekte fayda vardır ve bu belirtilerin açığa çıkması ile birlikte mutlaka detaylı göz muayenesi yaptırılmalıdır.

Retina dekolmanı oluşmaya başladığında gözler açık ya da kapalı durumdayken ışık çakmaları, görme eyleminde uçuşan varlıkların bir anda çoğalması, görme açıları içerisinde herhangi bir noktaya odaklandığında gri ya da siyah perdeler, gözme kırpma ile geçmeyen bulanıklık ya da görme kayıpları yaşanabilir. Bu durumların yaşanması retina dekolmanı rahatsızlığının başladığına işarettir.

Sarı Nokta Hastalığı Kimlerde Görülür?

Tıp dünyasında makula dejenarasyonu olarak bilinen ve halk arasında da sarı nokta hastalığı olarak anılan göz rahatsızlığı, merkezi görme kısımlarından kaynaklı olarak gelişen görme sorunları arasında yer alır. Sarı nokta hastalığı tedavi edilmediği takdirde kişilerde görme kayıplarına yol açabilir.

Sarı nokta hastalığı genellikle 55 yaş üzerindeki kişilerde, kalıtımsal risk taşıyan kişilerde, sigara kullananlar, hipertansiyon rahatsızlığı bulunanlar ve gözü etkisi altına alan sistemik hastalıklarda sıklıkla görülür. Ayrıca sarı nokta hastalığında beslenme şekli de büyük önem taşır.

Sarı Nokta Hastalığı Nasıl Gelişir?

Sarı nokta hastalığı
yaşayan kişilerde nedenler genellikle genetik dokulara bağlanır. Öyle ki yaşa bağlı olarak gelişen bu hastalığın kalıtsal özelliğini ortadan kaldırmak mümkün değildir. Bu anlamda sarı nokta hastalığına bağlı belirtilerin ortaya çıkması ile birlikte kişiler mutlaka hekim kontrolüne gitmelidir. Hekim tarafından tespit edilen hastalık, tomografi cihazları ile takip altına alınarak gelişimi engellenir. Sarı nokta hastalığında geç teşhis, ciddi göz bozukluklarının başlamasına neden olabilir.

Sarı Nokta Hastalığı Neden Olur?

Sarı nokta hastalığı
birçok neden bağlı olarak ortaya çıkabilir. Sarı nokta hastalığının ortaya çıkmasında ki en önemli etken ilerleyen yaşın getirmiş olduğu raatsızlıklardır. Bunun yanı sıra geçmiş dönemlerde veya aktif olarak aileden herhangi birinde görülen sarı nokta hastalığı hipertansiyon, kalp hastalığı, sigara kullanımı ve UV ışınları da sarı nokta hastalığının oluşmasında risk faktörleri arasında yer alır. Ayrıca sarı nokta hastalığında genellikle kadınlar erkeklerden daha çok risk grupladırıdır.

 
 

vadivadi