GÜZELLİK
Giriş Tarihi : 18-10-2021 13:15   Güncelleme : 18-10-2021 13:15

Tüp Mide Ameliyatı Ne Zaman Düşünmeliyim?

Tüp Mide Ameliyatı Ne Zaman Düşünmeliyim?

Tüp Mide Ameliyatı Ne Zaman Düşünmeliyim?

Tüp Mide Ameliyatı Ne Zaman Düşünmeliyim?

Tüp mide ameliyatı, kilo verme ameliyatı olarak da adlandırılan bir obezite ameliyatı şeklidir. Bazen çok obez olan veya obezitenin neden olduğu sağlık sorunları olan kişilere tavsiye edilir. Tüp mide ameliyatını ancak alternatifleri denedikten sonra düşünmelisiniz.

İlk adım, genellikle yiyecek alımınızda ve günlük aktivitenizde ve egzersizinizde değişiklikleri denemektir. İnsanların kilo vermesine yardımcı olabilecek bazı ilaçlar da vardır. Cerrahi genellikle ancak bu diğer seçenekler denendikten sonra düşünülmelidir.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp mide ameliyatı veya tüp mide ameliyatı, midenin büyük bir bölümünün çıkarılmasını içeren kilo verme ameliyatıdır. Ameliyattan sonra kişi az miktarda yemek yedikten sonra kendini tok hisseder.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Dünya sağlık örgütünün tarifesine göre vücut indeksin yüzde 35 ve üstüne uygulanır.

En Sık Hangi Mide Küçültme Ameliyatı Yapılıyor?

En sık tüp mide küçültme ameliyatı yaptırılmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Olanlar Ne Kadar Kilo Veriyor?

ilk 1 ay içerisinde 30 kilo kadar kilo verimi tüp mide ameliyatı olan kişiler de görülebilir. Arta kalan zaman diliminde azalarak devam eder.

Tüp Mide Ameliyatı Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

Tüp mide ameliyatı en son 65 yaş sınırı bulunur.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Nasıl Beslenilmeli?

Ameliyattan sonraki ilk gün berrak sıvılar içeceksiniz. Hastaneden ayrıldığınız zaman, püre haline getirilmiş gıdalar ve protein karışımları yiyebilirsiniz ve yaklaşık 4 hafta boyunca bunu yapmaya devam edilmelidir.

Yemek yeme şeklinizi sonsuza kadar değiştirmeniz gerektiğini unutmayın. İlk aydan sonra, yumuşak katı yiyecekleri çok yavaş yemeye başlayacaksınız. Akılda tutulması gereken diğer önemli bilgiler;

 • Yutmadan önce her şey iyice çiğnenmelidir.
 • Yemek yerken içmeyin, çünkü bu yeni midenizin aşırı dolmasına neden olabilir.
 • Yemekten yarım saat sonra sıvı tüketin.
 • Yüksek kalorili gazlı içeceklerden ve atıştırmalardan kaçının.
 • Her gün vitamin ve mineral takviyeleri alın.

2 veya 3 ay sonra normal öğünlere geçebilirsiniz. Ama unutmayın, eskisi kadar yemek yiyemeyeceksiniz.

Obezite Tedavisi İçin Ameliyat Çeşitleri

 • Slevee Gastrektomi = Tüp Mide Ameliyatı
 • Mide Kelepçesi = Gastrik Band
 • Gastrik plikasyon = Mide Katlanması
 • Mide Bypası ( Roux-en Y Gastric Bypass, RNY Gastrik Bypass)
 • Mini Mide Bypası ( Mini Gastric Bypass, Tek Anastomozlu Gastrik Bypass, Omega Gastrik Bypass)
 • Duodenal Switch

Obezite Ameliyatı Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Obezite ameliyat sonrasında gıda açısından kendinize dikkat etmeniz gerekir. Doktorunuz ayrıca ameliyatınızı takip eden ilk iki hafta boyunca sizi tamamen sıvı bir diyete sokacaktır. Sıvı haricinde beslenme yapmanız yasaktır.

Her gün ne kadar sıvı içmeniz gerektiğini size söyleyecektir. Bu iki haftadan sonra, iki hafta daha yumuşak gıda diyetinde olacaksınız. Bu haftalar geçtiğinde, doktorunuz gözetiminde katı yiyecekler yemeye devam edebileceksiniz. Daha küçük porsiyonlarda yemek yemeniz, küçük ısırıklar almanız ve yemeğinizi tamamen çiğnemeniz gerekir. Ayrıca yağ ve şeker oranı yüksek yiyeceklerden de kaçınmalısınız.

Obezite Cerrahisi Ameliyatı Nasıl Etkili Oluyor?

Obezite cerrahisi bilindiği gibi yumurtlama problemine direk etki eder. Yumurtaları kanser hücresine çevirme olasılığı yüksektir. Bunlara ek olarak tip 2 şeker rahatsızlığında tetikleyicisi konumundadır. Mutlaka tedavi altına alınması gerekmektedir.

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Kadar Sürede, Ne Kadar Kilo Verilir?

Hasta ne kadar fazla kilo sahipse vereceği kilo da o kadar çoktur. Obezite cerrahisi sonrasında kaç kilo verileceği ameliyattan önceki kilosu ile doğru orantılıdır. Mesela ameliyat öncesi 250 kilo olan hasta, ameliyat sonrasında ise 120 kilo düşmesi beklenir.

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Zaman İşe Dönmek Mümkün?

Masa başı iş yapılıyorsa şayet 1 hafta sonra dönüş sağlanmaktadır. Yoğun çalışma hayatına sahipse hasta 1 ayı bulabilir. Obezite cerrahisi ardından çalışma süresi değişkenlik gösterir.

vadivadi