SAĞLIK
Giriş Tarihi : 16-10-2021 13:22   Güncelleme : 16-10-2021 13:22

Covid Testi (Korona Virüs) Nedir?

Covid Testi (Korona Virüs) Nedir?

Covid Testi (Korona Virüs) Nedir?

 

 

Korona virüs hastalığının var olup olmadığını ortaya çıkaran test covid testi olarak uygulanıyor. Bu test sayesinde kişiler covid olup olmadıkları konusunda bilgi alabiliyor.

 

Covid testi yaptıranlar Korona virüs taşıyıp taşımadıklarını öğrenebiliyor. Bu testin sonucu pozitif çıktığında hastalığın derecesine göre tedavi uygulanıyor. Covid testi yaptırarak sonucu pozitif çıkanlar için tedavi başlanıyor.

Hastalığı ağır şiddetle geçiriyorlarsa hastanede tedavi altına alınıyorlar. Ancak bu testi yaptırıp sonuçları negatif çıkanlar ise herhangi bir tedavi altına alınmıyor. Hastalığı hafif seyirli olanlar için ise tedavi uygulanmıyor.

 

Covid Testi Ne Zaman Yaptırılmalı?

 

Covid testinin genel anlamda hastalık bulgu ve belirtilerini taşıyanlara yaptırılması gerekiyor. Bu hastalığın belirtileri arasında bulunan bulgular grip hastalığını da akıllara getiriyor. Kişi covid 19 hastalığını taşıyorsa test sonucu pozitif çıkıyor.

 

Covid Testi Nasıl Yapılıyor?

 

Covid testi son dönemlerde en çok yapılan testlerden birini oluşturuyor. Bu test için ince bir çubuk kullanılıyor. Bu çubuk aracılığı ile ağız ve burundan örnekler alınıyor ve laboratuvarda testin sonucuna bakılıyor.

 

Covid-19 Testi Pozitif İse Ne Yapılmalı?

 

Covid-19 testi pozitif olan kişilerin hastalığın bulgusuna özel olarak tedavi yapılması gerekiyor. Ağır şiddette hastalığı geçiren kişiler hastaneye yatırılırken, daha hafif bulguları oluşan kişilerin evde tedavileri yapılabiliyor.

 

Covid-19 Testi Negatif İse Ne Yapılmalı?

 

Covid 19 testleri negatif çıkan kişiler için herhangi bir tedavi oluşmuyor. Ancak covid-19 testi pozitif çıkan kişilerle temas eden ve sonucu negatif olan kişilerin bir süre sonra yeniden bu testi yaptırması gerekiyor.

 

PCR Testi Kaç Günde Çıkar?

 

Pcr testi sonuçlarının çıkış tarihi yapılan merkeze göre değişiklik gösteriyor. Ancak tüm merkezlerde 24 saat içinde bu testin sonuç verdiği görülüyor.

 

PCR Kan Testi Nedir?

 

Pcr testi kan ile de yapılabiliyor. Bu test hızlı bir şekilde sonuç veriyor. Damardan veya parmak ucundan alınan kan kartlar üzerinde test edilebiliyor.

 

PCR Testinin Avantajları Nelerdir?

 

Pcr testi ile vücutta bulunan tüm mikropların varlığı tespit edilebiliyor. Bu nedenle pcr testini yaptırmak hastalığa karşı hızlı bir şekilde bilgi almayı sağlıyor. Pcr testi sonucu pozitif çıkanların tedavisine hemen başlanıyor.

 

PCR Testi ile Antikor Testi Arasındaki Fark Nedir?

 

Pcr testi vücut içinde covid 19 mikrobu bulunup bulunmadığını tespit etmek için yapılıyor. Antikor testi ise insan vücudunda antikor oluşup oluşmadığını tespit ediyor. Covid-19 aşısı sonrasında yapılan antikor testi vücudun covid-19 hastalığına karşı bağışıklık kazandığını tespit etmeye yarıyor.

 

Antikor Testi Nedir?

 

Antikor testi sayesinde insan vücudunun covid 19'a karşı direnç gösterip göstermediği tespit edilmiş oluyor. İnsan vücudunda testin sonucunda antikor oluşumu sağlandı ise insan vücudu covid-19 hastalığına karşı daha dirençli oluyor.

 

Antikor Testleri Neden Yapılır?

 

Antikor testleri vücudun mikroplara karşı dayanma derecesini ölçüyor. Antikor oluşan bir vücut hastalıklara karşı direnç sağlamış oluyor.

 

Antikor Testleri Neden Yapılır?

 

Antikor testleri insan vücudunda bulunan en küçük bir mikro organizmayı bile tespit ediyor. Bu testin adı yeni yeni duyulmaya başlasa da eski yıllardan beridir yapılan bir testi oluşturuyor.

 

Antikor Testi Ne Zaman Yapılır?

 

Antikor testi covid 19 aşısını yaptırdıktan 15 gün sonra yapılıyor. Testin sonucuna göre insan vücudunun immuglobin sistemi güçlendiriliyor.

 

Antikor Testi Fiyatları 2021

 

Antikor testleri oldukça kaliteli bir testi oluşturuyor. Kişiler antikor testi fiyatları hakkında bilgi edinmek için araştırmalar yapıyor ancak bu alanda kaliteli test merkezlerinin tercih edilmesi önem taşıyor.