GÜZELLİK
Giriş Tarihi : 16-10-2021 13:27   Güncelleme : 16-10-2021 13:27

Safra Kesesi Hastalığı Ortaya Nasıl Çıkar?

Safra Kesesi Hastalığı Ortaya Nasıl Çıkar?

Safra Kesesi Hastalığı Ortaya Nasıl Çıkar?

 

Bütün safra taşları aynı olmadığı için yapılacak olan safra kesesi ameliyatı değişkenlik gösterebilir. Çünkü her taş aynı boyutlarda ve aynı rahatsızlıkta görünmeyebilir. Çaplarda meydana gelen değişkenlikten kaynaklıdır. Özellikle %90 oranında kolesterol taşları olduklarını söylemek mümkündür. Kalan diğer kısımları ise pigment taşlarıdır.

Safra Kesesi Ameliyatı Nedir?

Safra kesesi ameliyatı ile birlikte safra taşı ve safra kesesinin alınması mümkündür. Bu durum hastanın sağlık durumuna bağlı olacak şekilde farklılık gösterir. Ameliyat süresi kesin olmamakla beraber yaklaşık olarak 15-50 dakika sürebilir. İşlem genel anestezi uygulamasıyla yapılır ve hasta tamamen uyutulur. Ortaya çıkan safra kesesi sorununda taş oluşumuna rastlanması mümkün olabiliyor.

Bu sebepten dolayı kesesin içerisinde konsantrasyon yeteneğinin bozulmaya maruz kaldığı görülür. Yani burada hasta olanın kese olduğunu anlamak mümkündür. Yapılan tedaviyle birlikte bu durumun kolesistektomi olarak adlandırılır. Yani safra kesesinde meydana gelen taşlar çıkarılmış olur. Aynı zamanda safra kesesi ameliyatı fiyatı hasta kişiyi düşündürse de taş oluşumunun tekrardan oluşması önlenerek kese tam anlamıyla ortadan kaldırılır.

Safra Kesesi Alma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Safra kesesinde oluşan problemin tamamen ortadan kaldırılması için ameliyatın yapılması gerekir. Ameliyat ile birlikte kesin çözüm alınması mümkündür. Fakat sağlıklı ve etkili sonuçlar almak isteyenler için güvenilir uzman hekimlerden yardım almaları gerekir. Yapılan ameliyat kapalı ve açık olacak şekilde ele alınabilir. Bu yüzden safra kesesi ameliyatı fiyatı değişkenlik göstermesine neden olur.

Ameliyatta genelde kapalı yöntem tercih edilir. Bir diğer adı ile bu durum laparoskopik kolesistektomi denilebilir. Safra kesesi ameliyatı genel anestezi uygulaması ile yapılır. Hasta tamamen uyutulduktan sonra dört adet trokar kullanılarak işlem gerçekleştirilir. Göbekten açılan 5 mm büyüklüğündeki kesiler ile karın içine girilmesi hedeflenir. Daha sonra iç kısmın daha doğru şekilde görüntülenmesi için karın bölgesi karbondioksit gazı ile şişirilmiş olur.

Kamera yardımı ile iç organların görüntülenmesi yapılır. Bu sayede diğer organlarda herhangi bir sorun olup olmadığına bakılır. Daha sonra safra kesesinin alınması için özel aletler kullanılır ve yakalanır. Bu işlem sonrasında kese kanalı ile birlikte arterine zımba olacak şekilde klipler konulduktan sonra karaciğerden ayrımı yapılır.

Safra Kesesi Alma Ameliyatının Komplikasyonları Nelerdir?

Safra kesesinde görünmeye başlayan taşların kişide gösterdiği ağrılar hafiftir. Çünkü burada sinsice ilerlemiş olan bir rahatsızlık söz konusudur. Diğer hastalıklardan kaynaklı olarak safra kesesi rahatsızlığını fark etmek mümkündür. Aksi durumlarda safra kesesi taşı tedavisi gerçekleşmesi için ortaya çıkan sırt ve karın ağrılarından sonra konulan teşhise bağlı olduğu görülür.

Safra Kesesi Alınmasının Vücuda Ne Gibi Zararları Vardır?

Yapılan safra kesesi taşı tedavisi için aslında hasta için iyi bir durum söz konusu olduğunu söylemek mümkündür. Çünkü safra kesesinde oluşan taşların kişide sırt ve karın ağrılarına sebebiyet verir. Bu ağrıların önüne geçmek ve daha sağlıklı bir hayat sürdürebilmek için safra kesesinin alınmış olması gerekir. Alınan safra kesesinden sonra vücutta çok ciddi zararların göründüğünü söylemek mümkün değildir. İşlem sonrasında hastaların mutlaka diyetlere dikkat etmesi gerekir. Aksi durumlarda hazımsızlık açığa çıkar ve bazı besinlerin tüketemeyecek hale gelebilirler. Ameliyattan sonra uzman hekimin talimatlarına uyulması önem taşır.

Safra Taşları Alındıktan Sonra Tekrar Taş Oluşma Riski Nedir?

Gerçekleştirilen safra kesesi taşı tedavisi işlemlerinde safra kesesi tamamen alınmış olur. Çünkü burada sadece taşların temizlenmesi mümkün değildir. Bunun için safra kesesi tamamen alınır. Alınan safra kesesinden sonra tekrardan taş oluşma riski mümkün değildir.

Safra Kesesi Ameliyatı Fiyatları

Fiyatlandırma bilgisi herkes tarafından merak edilen fakat bir türlü kesin bilgiye erişimin sağlanmadığı görülür. Çünkü yapılan işlemlerin genelde hastaneden hastane farklılık gösterdiğine rastlanmış olur. Hastanelerin belirlemiş oldukları güncel fiyat listesine erişim sağlamak için mutlaka kendileri ile iletişime geçerek safra kesesi ameliyatı fiyatı hakkında bilgi alınması gerekir.

vadivadi