GÜZELLİK
Giriş Tarihi : 16-10-2021 13:34   Güncelleme : 16-10-2021 13:34

Doğacak Olan Bebeğin Sağlık Durumu Hakkında Bilgi Edinme Yöntemleri

Doğacak Olan Bebeğin Sağlık Durumu Hakkında Bilgi Edinme Yöntemleri

Doğacak Olan Bebeğin Sağlık Durumu Hakkında Bilgi Edinme Yöntemleri

 

Ülkemizde ve dünyada sıklıkla görülen SMA rahatsızlığının tespit edilebilmesi ve tedbir alınabilmesi için evlilik öncesinde SMA testi yapılması önem taşır. Evlilikler öncesinde yapılan test ile birlikte doğacak olan bebeğin sağlık durumu hakkında bilgi alınabilir. Bu yüzden tüp bebek veya tedavi yöntemleri uygulacağı için bu süreç oldukça önemlidir.

Sma Testi Nedir?

Ülkemizde ve dünyada sıklıkla görülen SMA rahatsızlığının önüne geçmek ve tedbir alabilmek adına test yapılmasında büyük fayda vardır. Çünkü test sayesinde bebeğin sağlık durumu hakkında bilgi edinmek mümkün olduğu için çiftlerin tüp bebek tedavisini kabul edip etmeyeceklerini tespit etmek mümkün hale gelecektir.

Çünkü bebeklerde sıklıkla rastlanan ölüm nedenleri arasında yerini alan bir kas rahatsızlığıdır. Yapılan SMA testi sayesinde bebek ölüm oranları düşürülür ve sağlıklı önlemlerin alınmasına yardımcı olur.

Sma Testi Kimlerden İstenir?

Dünya Sağlık Örgütü tarafından artık ücretsiz hale getirilen ve evlilik öncesinde uygulanacak olan durumlardan biri SMA testi yerini almıştır. Evlilik sonrasında doğan bebeklerin SMA rahatsızlığı tedavi edilmediğinde ölümle sonuçlanır.

Bu gibi durumlarında hem bebek ölümlerinin önüne geçmek hem de tedavi yöntemi olarak uygulanacaktır. Ortaya çıkan rahatsızlık tipi sınıflandırması değişkenlik gösterebilir. Çiftlere yapılan SMA taşıyıcılık testi ile birlikte şüpheli durumlar incelenir ve teşhis konulmuş olur.

Sma Belirtileri Nelerdir?

SMA rahatsızlığı tek bir durum üzerinden sınıflandırılması mümkün değildir. Çünkü burada ele alınan SMA hastalığı çeşitleri değişkenlik gösterir. Çeşitlilik grubuna göre de ortaya çıkan belirtilerde değişkenlik gösterir. Fakat SMA rahatsızlığında ele alınan belirtiler ve sıklıkla görülenler arasında kas güçsüzlüğü yer alıyor.

Çocuklarda dil seğirme, sıklıkla düşme durumları, cılız ses çıkarma ve zayıf öksürme, ellerde titreme, beslenme güçlüğü, azalan refleksler, yürümede oturmada ve ayakta durmakta zorluk çekme gibi ele alınabilir. Bu gibi durumlarda SMA taşıyıcılık testi yapılması önerilir.

Sma Tedavi Yöntemleri

Günümüz şartlarında artık evlenecek olan çiftlere ücretsiz olarak sma taşıyıcılık testi yapılacaktır. Çiftlerin çocuklarında görülecek olan motor sinir hücresinin mutasyona uğraması durumunda ortaya çıkar. Vücudun yeterli seviyeye gelememesi ve motor sinir hücresini için yeterli protein üretememesiyle karşı karşıya kalınır.

SMA rahatsızlığı oldukça maliyetli olduğu için tedavi edilemeyebilir. Bu yüzden bebek ölümlerinin sıklıkla nedeni SMA rahatsızlığıdır. Evlilik öncesinde yapılan test ile beraber herhangi bir anormal durumla karşı karşıya kalınırsa bunu tüp bebek tedavisi ile çözüme kavuşturmak mümkündür.

NIPT Testi Nedir?

Normal şartlar altında kadın doğum uzmanlarının anne adayları için tavsiye ettikleri tedavi yöntemleri arasında nipt testi yer alıyor. Özel hastanelerden alınacak olan randevu sayesinde daha hızlı sonuç almak mümkündür. Çünkü hamilelik sürecinin 10.haftasında testin yapılması önerilir. Bu yüzden zaman kaybı yaşamamak ve önlem alabilmek adına nipt testi fiyat hakkında bilgi alınarak işlem yapılması önerilir. Hastanenin yoğunluğuna göre sonuçlanabilir. Yapılacak olan testin bebeğe veya anneye herhangi bir zarar verme durumu yoktur.

Serbest Fetal DNA Testini Kimler Yaptırabilir?

Nipt testi anne adaylarına yapılır. Genelde bu testin hamilelik sürecinin 10.haftasında yapılması önerilir. Bu süreçte alınacak olan tedbirlerin geç olmaması ve doğru zamanın gerçekleşmesi için büyük rol oynar.

Aksi durumlarda doğacak olan bebeğin Trizomi riski taşıması oranla yüksektir. Özel hastanelerde yapıldığı için nipt testi fiyat için kesin bir şey söylenemez. İşlemin yapılacağı özel hastaneyle iletişime geçilmesi gerekir.

Serbest Fetal DNA, NIPT Testi Sonuçları Nasıl Değerlendirilir?

Trizomi rahatsızlığı olarak bilinen Down Sendromudur. Normal şartlar altında uzman hekimin isteği üzerine hastadan alınan kan numunelerinin laboratuvar ortamında incelenmesi sağlanır. Yapılan detaylı analizler sonucunda elde edilen verileri doktor tarafından değerlendirmesi yapılır.

Annelik sürecini takip etmek ve sonuçların doktor kontrolünde risk taşıyıp taşımadığı hakkında değerlendirme yapılır. Hamileliği 10.haftasında yapılması gerektiği için özel hastaneler ile iletişime geçerek randevu alınmalıdır. Bu sayede nipt testi fiyat için detaylı bilgi alınır.

vadivadi