SAĞLIK
Giriş Tarihi : 16-10-2021 13:40   Güncelleme : 16-10-2021 13:40

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?


Tüp mide ameliyatı ile midenin çoğunun kesilip çıkarılarak alındığı bir işlemdir. Bu işlemde kişi midesinin yüzde seksenini kaybeder. Bu işlem sonrasında tekrar kilo almamak için dikkat edilmelidir. Gerekli diyet programlarını harfiyen uyulmalı ve sporlar aksatılmadan yapılmalıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

18-65 yaş arası herkese tüp mide ameliyatı yapılabilir. Tüp mide ameliyatı bu yaş aralığının dışında kişiler için tehlikeli olabilir. Kişiler bu işlemi yaptırmak isterlerse uzman bir doktordan destek alabilirler. Gerekli görülmedikçe bu işlemin yapılması tavsiye edilir.

En Sık Hangi Mide Küçültme Ameliyatı Yapılıyor?

En sık gerçekleştirilen mide küçültme ameliyatı çeşitleri arasında tüp mide ameliyatı önde gelmektedir. Güvenlikli olması nedeniyle genellikle kişiler tarafından tercih edilir.

Tüp Mide Ameliyatı Olanlar Ne Kadar Kilo Veriyor?

Tüp mide ameliyatı sonrasında ortalama 3 ay içinde kişiler 25 kilo yakın kilo kaybedebilirler. Daha sonrasında sağlıklı bir yaşam için gerekli egzersizlerin yapılması gerekir. Ameliyat sonrası kilo alımının gerçekleşmemesi için kişinin yiyip içtiklerine dikkat etmesi gerekir.

Tüp Mide Ameliyatı Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

65 yaşına kadar yapılabilen bu ameliyat ileriki yaşlarda ilişki olabilir. Hayati tehlikelerle sonuçlanabilir. Bunun için 65 yaş üstü sonrası ameliyat yapılması önerilmez.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Nasıl Beslenilmeli?

Dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir. Gerekli diyet programlarına uyulmalı ve sporlar aksatılmadan yapılmalıdır. Ayrıca doktorunuzun önerdiği yiyeceklere de dikkat edilmelidir.

Mide Balonu Yöntemi Hakkında

Özellikle obezitesi olan hastalarda ve başka yollarla kilo vermeye çalışan kişilerde endikedir. Bu sayede midede önemli bir yer kaplayarak hastada tokluk hissine ve buna bağlı olarak açlığın azalmasına neden olur.

Mide Balonu Nedir?

Mide balonu, morbid obezitesi olan hastaların midesine yerleştirilen küresel silikon bir cihazdır. Ameliyata gerek kalmadan obezite ile mücadelede en etkili çözümdür.

Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

Mide balonu tedavisi farklı aşamalardan oluşur. İlk olarak, hastanın tıbbi geçmişinin ve tamamlayıcı çalışmaların yürütüldüğü bir ilk değerlendirme yapılır. Mide balonu endoskopik olarak yerleştirilir ve balon hacim için serumla doldurulur.

Yutulabilir Mide Balonu Neden Takılır?

Vücut kitle indeksi 30 ila 40 kg olan 18 ila 60 yaş arasındaki obez hastalarda endikedir. Mide balonu sayesinde hastanın kilo verme diyetini sürdürmesi ve besin alımını azaltması daha kolaydır.

Mide Balonu Fiyatları

Türkiye’de yaklaşık olarak fiyat farkları bulunmaktadır. Bu fiyat farkı kullanılacak olan balon çeşidine göre belirlenir.

Obezite Tedavisi İçin Ameliyat Çeşitleri

Obezite ameliyatı çeşitleri içinde baypas ameliyatı genellikle tercih edilebilir. Bunun dışında tüp mide ameliyatı da popüler bir tedavi yöntemidir. Artı olarak mide balonu tekniği de tercih edilebilir.

Obezite Ameliyatı Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Obezite ameliyatı sonrası hayatınız da değişiklikler olması kaçınılmazdır. Kendinize daha çok dikkat etmeli ve sporlarımızı aksatmamalısınız. Verilen diyet programlarına gereken özeni göstermelisiniz.

Obezite Cerrahisi Ameliyatı Nasıl Etkili Oluyor?

Ameliyattan tam sonuç almak için doktor tavsiyelerini harfiyen uymalı ve gerekli kontroller zamanında yapılmalıdır. Obezite ameliyatı sonrası kontrolleri aksatmamalı ve verilen önerileri dikkatle uygulamalısınız.

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Kadar Sürede Ne Kadar Kilo Verilir?

Kilo verme işlemi genellikle ilk 1-2 ay içerisinde gözlenir. Bu süre zarfında kişiler yaklaşık olarak 20 kiloya yakın bir kilo kaybı yaşarlar.

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne zaman İşe Dönmek Mümkün?

Kısa zamanda işe dönmek mümkündür. 1-2 ay içerisinde ameliyatı geçiren kişiler işlerinin başına dönebilirler. Bundan sonraki hayatları için daha kaliteli zamanlar geçirmek adına obezite ameliyatı sonrası kilo almamaya kişilerin dikkat etmesi gerekir.