GÜZELLİK
Giriş Tarihi : 16-10-2021 14:13   Güncelleme : 16-10-2021 14:13

Omuz Yırtığı Neden Olur?

Omuz Yırtığı Neden Olur?

Omuz Yırtığı Neden Olur?

 

Kişi omuz kısmında, travma yaşarsa omuz yırtığı oluşabilir. Diğer sebep ise, yaşın ilerlemesidir. Yaşlılığa bağlı olarak, adale sistemi zayıflamaya başlar. Buna bağlı olarak eski gücü kalmaz ve kolayca yaralanır. Dejenerasyonda ev işleri ve iş yeri ortamı etkendir.

Omuz kısmında yer alan tendonlar zarar görmemelidir. Ratatör, 40 yas ve üzeri kadınlarda daha rahat uygulanıyor. Daha fazla, tendon alanında yaşanılan travmalar sonucunda oluşur. Gençlerde spor alanında yapılan egzersizlerle oluşur. Ratotör manşet yırtığı kişi açından riski oluşturabilir. Acil durumda hekimden yardım alınır.

Omuz Yırtığının Belirtileri Nelerdir?

7 günden fazla süren ağrılar, belirtiler arasında yer alıyor. Günlük yaşamda hareket etmekte zorlanılır. Gece ağrısı kişinin uykusunu böler. Bunun ile birlikte uyku sorunları ortaya çıkar. Omuz-kas yaralanmaları, bedende yoğun bir ağrı ortaya çıkarır.

Kişi sürekli aynı pozisyonda yatmak zorunda kalır. Buna bağlı olarak vücudun başka alanlarında da ağrılar oluşur. Ağrı biyolojik vücudun, omuz ve baş kısmı arasında kalır. Dirsek kısımda sıklık ile kasılma hissi oluşur. Saç yıkamak, saçı taramak ve banyo yapmak gibi etkinlikler kısıtlanıyor.

Omuz Yırtığı Nasıl Teşhiş Edilir?

Teşhis yapılırken röntgen grafiklerinin önemli bir yeri vardır. Ultrosonografi benzeri yöntemden yararlanılır. Manyetik rezonans sistemi ile omuz yırtığının dokularına bakılır. Yırtık alanın dereceleri, eklem kısımlarında aşınmalar kısa sürede tespit edilir. Hekim tarafından yapılan fiziksel muayene çok önemlidir. Tam katlarda oluşan yırtıklar çok bellidir.

Doktor donuk omuz hareket ettirir. Harekette kısıtlılık var ise, omuz yırtığı olma ihtimali çok yüksektir. Kas yırtığında çekilen röntgen tanı için yeterli olmayabilir. Omuz ve eklem aralığında oluşan daralmalar incelenir.

Diz Artroskopisinin Sağlık Üzerindeki Etkisi

Diz artroskopisi ortopedi tedavisinde sıklık ile kullanılan cerrahi bir yöntemdir. Küçük bir kamera yardımı ile eklemin içerisinde bulunan dokular incelenir. Bu teşhis yöntemi, doktora net bir tanı elde etme imkânı verir. Tedavinin gidişatı için faydalıdır. Teknik sistemi, çözünürlüğü yüksek bir kameradır. Monitör olarak teknolojinin son ürünü kullanılır.

Çünkü elde edilen görüntülerin ekrana net bir şekilde yansıması gerekiyor. Atroskopi ve diğer enstrüman türleri tedavi araçlarıdır. Yurt dışında her yıl, yaklaşık olarak 4 milyon insana, uygulanan tedavi yöntemidir.

Atroskopi diz kapağının kenar kısmından yapılır. Ağrılı bir işlem değildir. Omuz yırtıklarında da aynı işlem yapılır. Omuz yırtığı öncesi hastaya ufak bir uyuşturma yapılır. Hasta bu sayede tedavi sırasında herhangi bir acı hissetmez. Sağlıklı bir yaşam için belirli periyotlarda yapılmalıdır.

Diz Artroskopisi Nedir?

Uzman hekim artroskopisi ile hastanın diz kapağı hakkında bilgi edinir. Dizin içerisine, küçük bir kamera yerleştirilir. Ardından monitöre yazılan görüntüler kayıt edilir. Ekran üzerinde diz kapağının bütün anotomik yapıları görülür. Ön çapraz bağları, arka çapraz bağları, menisküsler, eklemin yüzeyleri vb.tüm yapı vardır. Diz artroskopisi yapısı, ayrıntıları not edilir. Doktor uygulanan sistem sayesinde, hasarlı olan yapıların, her birini düzeltebilir. Bu işlevler sayesinde, dizin yan taraflarında ikinci giriş de yapılır. Eğer ki diz kapağı sorunlu ise ameliyat hazırlıkları yapılır.

Diz Artroskopisi Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

Diz kapağında incelenen görüntüler, çapraz bağlarda sorun olduğunu gösterirse ihtiyaç duyulur. Kişi genellikle, bacaklarında yoğun bir şekilde ağrı hisseder. Ağrı dayanılmaz bir hal alırsa ortopedi doktoruna yönlendirilir. Hekim yaptığı incelemeler sonucunda bir hasar tespit ederse ameliyat kararı alır.

Artroskopiye karar verildiği andan itibaren hekim, hastanın genel tetkiklerini yapar. Ameliyat öncesi hasta, kendisinde var olan hastalıklarını hekimine iletmesi gerekiyor. Çünkü bu şekilde risk en aza indirgenmiş oluyor. Kullanılan ilaç sayısına göre tetkik yapılır. Tetkik ameliyat için uygunsa hastaya bildirilir. Kan değeri ve kalp grafiklerinin kayıtları yapılır.

Diz Artroskopisi Faydaları

Diz artroskopisi büyük kesik ve yaraların oluşmasına engel olur. Tedavi de kısa sürede yanıt alınır. Açık olarak yapılan diz ameliyatlarına göre daha kısa sürelerde yanıt alınır. Ameliyat sağlıklı geçince, hasta evine geri dönüş sağlayabilir.

Bacağın kaldırılarak yatılması gerekiyor. Bu şekilde yaraların, açılması engellenmiş olur. Hastanın yatış sürecinde en az 3 gün boyunca kendisini fazla yormaması gerekiyor. Hekim izin verene kadar kendisini zorlayan aktivitelerden uzak durmalıdır. Hastanede koltuk değnekleri ile hareket edilebilir.

Donuk Omuz Tanısı Nasıl Konuşulur?

Hastanın öyküsü ve çekilen röntgenler ile incelenir. İlk olarak grafi ve fiziksel muayeneler yapılır. Omuz yırtığı durumu yapılan eklemsel hareketler ile fark edilir. Eğer ki tanı koymada zorluk yaşanılır ise ultroson çekilebilir. Mhrs uygun olarak kullanılan tedavi yöntemidir.

Omuz anatomik olarak 3 kemik yapısından oluşuyor. Üst kol hümerusler, kürek kemikleri, köprücük kemikleridir. Omuz eklemini saran, bütün dokuları bir arada tutan kısma omuz kapsülü denir. Vücutta zarar gören bu kısımlarda donuk omuz oluşur.

Donuk Omuz Nasıl Meydana Gelir?

50 yaş ve üzeri olan kişilerde hareket kısıtlanması ortaya çıkar. Bu nedenle yaşlı olan kişilerde donuk omuz ortaya çıkma ihtimali daha yüksektir. Sebepleri arasında ise, omuz ve dirsek arasında kalan kasların sıkışması yer alıyor. Omuz eklemleri uzun bir süre hareketsiz kalır. Çarpma ve düşme riski arttırıcı etmenlerdir.

Omuzda, kireçlenmeler ve romatizmalar ağrıyı destekler. Troid problemi, şeker miktarının yükselmesi, meme hastalığı, kalp rahatsızlığı donuk omuzu tetikler. Vakaların çoğunluğu stres altında kalan kişilerden oluşuyor.

Donuk Omuz Nasıl Tedavi Edilir?

Omuz ağrısının ilk etapta kontrol altına alınması gerekiyor. Çünkü tedavinin ilk adımı bu yöntemi oluşturur. Hekim tarafından önerilen ilaçlar, iltihap ve ağrıların oluşmasını engeller. Fizik tedavi uzmanları, ağrıların oluşmasına neden olan yerlerin hareket ettirilmesini sağlarlar.

Hareketi açmak için egzersizler yaptırılır. Kalıcı olarak var olan belirtiler ortadan kaldırılır. Enjeksiyon yardımı ile omuz eklemine ilaç verilir. Bu sayede zamanla hareketlilik artar. Eklem kapsüllerine stariller enjekte edilir. Donuk omuz yapısı da artmış olur.

vadivadi