SAĞLIK
Giriş Tarihi : 16-10-2021 14:14   Güncelleme : 16-10-2021 14:14

Açık Emar Hakkında Genel Bilgiler

Açık Emar Hakkında Genel Bilgiler

Açık Emar Hakkında Genel Bilgiler

 

Açık emar tıp alanında en gelişmiş bir tür görüntüleme yöntemidir. Kapalı bir şekilde de görüntü alınabilmektedir. Ağrı var mı yani herhangi bir yan etkisi olmayan hiçbir şekilde radyasyon bulunmayan ve günümüze kadar birçok hastalığın teşhisinde yardım alınan bir görüntüleme yöntemidir.

Açık Emar Nedir?

Açık emar yöntemi ile hastaların görüntüleri rahatlıkla alınabilir genel olarak hastalar açık emar çekimini kendisi tercih etmektedir. Kapalı emar yönteminde hastalar korktukları ve kapalı alan korkusu oluştuğu için açık emar istemektedirler.

Açık emar daha çok kadınlar ve çocuklar tarafından tercih ediliyor. Sağlıkçılar bu konuda her ne kadar sakinleştirmek isteseler ve emar filmi çekimi esnasında hiçbir şey olmayacağı konusunda hastaları yatıştırmaya çalışsalar da tam olarak sonuç alamazlar. Bu nedenden dolayı hastalar ve hekimler açık emardan yana tercih yapıyor.

Açık Emar Fiyatları

Diz ya da kalça protezi olan kırık sonrasında ameliyatla vücuduna plak takılmış olan kalp pili olan kapalı emara giremeyen kişiler açık emar rahat bir şekilde girebilmektedir. Açık emar fiyatları hekimin istemiş olduğu emarın türüne bağlı olarak değişir.

Hsg Filmi Nasıl Çekilir?

Hsg filmi çekiminde hasta röntgen masasının üzerine sırt üstü yatar. Öncelikle hastaya muayene spekulumu takılır ve rahim ağzının görünmesi sağlanır sonrasında rahim içerisine ince plastikten yapılmış olan bir kateter takılır. Hsg filmi çekiminde radyoopak sıvı içeren bir ilaç kullanılır. Bu ilaç rahim içerisine balonlu kateter aracılığı ile yavaş yavaş verilerek hsg filmi çekilir. Bunların dışında genel olarak rahim filmi çekimi esnasında ya da sonrasında herhangi bir ilaç kullanılmaz.

Hsg Filmi Kullanım Alanları

Histerosalpingografi yani kısa adı ile hsg filmi gebelik potansiyelinin araştırılması açısından oldukça önemli bir görüntüleme yöntemidir. Bu yöntem kısırlık tedavisinde hastaları incelemek amacı ile de kullanılır. HSG filmi sayesinde radyolog rahimin şeklini yapısını fallop tüplerinin açık ya da kapalı olduğunu değerlendirebilir.

Antikor Testi Nedir?

Antikor testi ile vücudun belli bir moleküle karşı saptanabilir miktarda antikor üretip üretmediğini tespit edilir ve bu sebeple geçmişte belli bir virüs ya da bakteri tarafından enfekte olup olmadığının ortaya çıkarılması mümkün olur. Antikor testi ile genel olarak IgM ya da IgG varlığı tespit edilir.

Antikor Testi Kimlere Uygulanır?

Antikor testi vücudunda bakteri veya virüsten şüphelenilen kişilere uygulanır. Örnek olarak IgG antikor testi bulaşıcı hastalığa maruz kalmış kişilerin hastalığının teşhisi izlenmesi veya bağışıklık durumunun değerlendirilmesi amacı ile kullanılır. IgM antikor testi ise dolaşım ve lenfatik sistemlerde olan bulaşıcı hastalıkların teşhis edilmesi ve bağışıklık durumunun belirlenmesi amacı ile yapılır. IgA antikor testi ise bunlardan farklıdır ve sıklıkla çölyak hastalığının teşhisi bağırsak sistemini yetersizliğinin değerlendirilmesi durumlarında tercih edilmektedir. Covid-19 hastalığı için geliştirilmiş olan antikor testleri öncelikle enfekte olmuş ve ardından da iyileşmiş olan hastaların kanlarında mevcut virüse karşı meydana gelen antikorların tespit edilmesi amacı ile kullanılır.

Antikor Testi Neden İstenir?

Antikor testi ile kişide meydana gelen antikorları daha önce enfeksiyon geçirip geçirmediğini virüs ile mücadele'nin hangi döneminde olduğunu ve bağışıklık gelişip gelişmediğini gösterir. Ayrıca birçok işyeri de çalışanlarının bağışıklık oranlarını tespit etmek ve normal hayata dönüş adımlarını antikor testi ile belirliyor.

Antikor testi genel olarak covid-19 dan tamamen iyileştikten sonra yapılan bir testtir. Antikor testi bir sağlık profesyoneli tarafından genel olarak parmaktan ya da koldaki bir damardan kan örneği alınarak yapılır.

 

​​​​​