SAĞLIK
Giriş Tarihi : 16-10-2021 14:29   Güncelleme : 16-10-2021 14:29

Miyom Tedavisi

Miyom Tedavisi

Miyom Tedavisi

 

Miyom ameliyatı miyomun büyüklüğüne göre cerrahi işlemler sonucunda rahimden alınması işlemidir. Kadınların korkulu rüyası olan minyonlar farklı tedavi yöntemleri alınır. Üreme çağında bulunan kadınların rahminde görülen iyi huylu hücrelere miyom denir.

Genellikle ağrı ya da herhangi bir şikâyete neden olmazlar. Fakat bazı hastalarda baş gösteren belirtiler miyom tedavisini zorunlu hale getiriyor. Özellikle ağrılı ve kanamalı geçen adet dönemleri hastayı rahatsız eder.

Ayrıca büyük miyomlar idrar hissi uyandırıyor. Bunun yanında rahim içerisine yerleşen miyomlar gebeliği engellediği için miyom ameliyatı kaçınılmaz bir işlemdir.

Miyom Nedir?

Sık görülen kadın hastalıklarından biri de miyomlardır. Miyom rahim içerisine farklı şekillerde yerleşen doku hücreleridir. Herhangi bir ağrıya neden olmadıkları için varlıkları pek anlaşılmaz. Ancak rutin yapılan jinekolojik muayeneler sırasında teşhis edilebilirler.

Miyom Ne Sıklıkta Görülür?

Miyomlar daha çok 30-40 yaş arasındaki bayanlarda görülür. Her 4 kadından birinde görülen miyomlar farklı belirtiler halinde kendini gösterirler.

Miyom Kimlerde Görülür?

Kadın rahminin en aktif olduğu doğurganlık döneminde yani menopoz öncesinde iyi huylu tümör olarak belirtilen miyomlar görülür.

Myom (miyom) Nasıl Ve Neden Oluşur?

Kadın rahminde ortaya çıkan miyomların neden oluştuğu hakkında net bir bilgi yoktur. Fakat yapılan araştırmalar ve uzman görüşleri doğrultusunda miyomların oluşumundaki en temel belirleyici faktör ostrojen hormonudur.

Miyomların Özellikleri

Miyomlar genellikle iyi huylu tümörlerdir. Menopoz döneminde görülen miyomlar herhangi bir şikâyete neden olmazlar. Büyük miyomlar gebeliği engellediği için erken dönemde tanılanıp tedavi edilmesi gerekir.

Miyom Tedavi Fiyatları

Miyom tedavi fiyatları miyomun bir hastanın durumuna göre belirlenir. Özellikle miyom ameliyatı hastanın yaşadığı şikayet doğrultusunda uygulanır. Dolayısıyla tedavi fiyatları tamamen hastaya göre planlanır.

HPV Nedir?

Bulaşıcı bir virüs olan HPV virüsü kadın ve erkekte de genital bölgede görülür. HPV tedavisi için erken dönemde tanılama oldukça önemlidir.

HPV Nasıl Bulaşır?

HPV virüsü kadın ve erkeklerde cinsel temas sonucu yayılır. Çünkü bu virüs yapısı itibariyle hızlı bir bulaş özelliğine sahiptir.

HPV Belirtileri Nelerdir?

HPV virüsü belirtileri içerisinde cinsel ilişki sırasında ağrı ve kanamanın olması, kadından gelen farklı renk özelliğine sahip akıntılar ve kasıklarda oluşan ağrılardır. Bu belirtilerin görülmesi halinde HPV tedavisi için doktor desteği alınmalıdır.

HPV Nasıl Kanser Yapar?

Genital bölgede ortaya çıkan HPV virüsleri doğru zamanda tedavi edilemediği takdirde üreme bölgelerinde kansere neden olabilir. Bu nedenle HPV tedavisi için kalıcı bir operasyon olan lazer tedavisi uygulanabilir.

Endometriozis (çikolata kisti) Tedavisi Nedir?

Endometriozis tedavisi iki farklı şekilde uygulanır. İlaçla ve cerrahi müdahale ile tedavi yöntemi şeklindedir.

Endometriozis Ameliyatı Ne Zaman Önerilir?

Çikolata kisti ameliyatı ileri düzey oluşum gösteren endometriozis belirtilerinin yaşandığı dönemlerde önerilir.

Endometriozis Belirtileri Nelerdir?

Endometriozis şikâyeti şu şekilde belirti verir. Ağrılı adet görme, cinsel ilişki sırasında ağrı yaşama, kasık ağrısı, adet kanamasının çok koyu renkli olması gibi belirtilerdir.

Endometriozis Nasıl Teşhis Edilir Ve Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Jinekolojik muayene ve ultrason görüntüleri ile çikolata kistleri teşhis edilir. Endometriozis tedavisi için uygun görülen laparoskopik yani kapalı yöntemle ameliyat tamamlanır. Bu işlem hastanın olumlu sonuç alması bakımından yaygın bir şekilde tercih edilir.

Endometriozis Gebeliği Engeller Mi?

Büyük ve ilerlemiş çikolata kistleri hamilelik için büyük sorun teşkil eder.

Endometriozisde Rahim Alınır Mı?

Çikolata rahimden alınması için cerrahi müdahale kimi durumlarda zorunlu olabilir. Fakat rahimin alınması gibi bir durum söz konusu değildir.

Endometriozis Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Laparoskopik yöntemle yapılan ameliyatlar her geçen gün başarılı sonuçlar ortaya koyuyor. Bu nedenle endometriozis tedavisi için cerrahlar tarafından uygulanan ameliyat herhangi bir risk barındırmaz.