GÜNDEM
Giriş Tarihi : 16-10-2021 22:44   Güncelleme : 16-10-2021 22:47

Boris Volfman: "Elma ihracatı yüzde 71 arttı"

Boris Volfman: "Elma ihracatı yüzde 71 arttı"

Boris Volfman:

 

 

Türkiye'nin elma ihracatı 2021'in ilk 7 ayında büyük bir artış yaşadı. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Boris Volfman, "Bir önceki yılın Temmuz'u da kapsayan ilk 7 aylık döneminde 66 milyon dolar değerinde elma ihracatı gerçekleştirdik. 2021'in ilk 7 ayında ise rakam 113 milyon dolara yükseldi. Bu ciddi artışın arkasında COVID-19 pandemisi sürecinde yaşanan lojistik sıkıntıların büyük payı var. Kuralların esnetilmesi elma ihracatının tekrar eski günlerine dönmesini sağladı" dedi.

 

Türkiye'den en çok elma alan ülke "HİNDİSTAN"

Elma ihracatı yapan ülkelerle ilgili de detayları paylaşan Boris Volfman, "Türkiye'den halihazırda en çok elma alan ülke Hindistan. Bu ülkeyi gıda ürünleri noktasında başka hiçbir üründe bu kadar ön planda görmüyoruz. Hindistan'a yaptığımız ihracat 2021'in ilk yedi ayında 38,7 milyon dolar seviyelerine kadar geldi. İhracatta ikinci sırada ise 31 milyon dolar ile Rusya geliyor. Bu iki ülkeye yapılan elma ihracatı toplam ihracatın da yaklaşık %75'ini oluşturuyor." ifadelerini kullandı.

 

Türk elması büyük bir potansiyele sahip

 

Türkiye'den dünyanın 75 ülkesine elma ihraç edildiğini belirten Boris Volfman, "Hindistan ve Rusya'yı sırasıyla 12 milyon dolarlık elma ihracatı yaptığımız Irak, 8 milyon dolarlık elma ihraç ettiğimiz Suriye ve 6,8 milyon dolarlık elma ihracatı ile Libya takip ediyor. Malezya'dan Kamboçya'ya, Letonya'dan Senegal'e kadar dünyanın dört bir yanında Türk elması sofraları lezzetlendiriyor. Soğuk hava depolarıyla sağladığımız 12 ay sürekli erişim sayesinde Türk elması hak ettiği yerlere geldi. Ürün çeşitliliğini artırmaya yönelik Ar-Ge çalışmalarıyla ihracat hacminin çok daha yukarılara çekilebileceğine inanıyorum" dedi.

 

Boris Volfman kimdir?

 

Boris Volfman gıda üretimi ve uluslararası gıda ticareti alanında yazılar kaleme alıyor. Yazılarında çiftçiler için yeni teknikler, ürünler için pazar araştırmaları ve gıda ihracatındaki gelişmelerle ilgili sektörel bilgilendirmeler yapıyor. Kendisi de bir gıda ihracatçısı olan Boris Volfman, özellikle Rusya, Ukrayna ve İsraile meyve – sebze ihracatı yapıyor. Ayrıca şirketi halihazırda demir, soğutma, tek kullanımlık yemek takımı, sofra takımı, maden suyu, kömür, manganez ve yağ ihracatı da yapıyor. Daha fazla bilgi için: borisvolfman.com