GÜNDEM
Giriş Tarihi : 20-10-2021 16:52   Güncelleme : 20-10-2021 16:52

Coşkun Çetin : Gençlerin gelecek hedefi kendi girişimleri üstüne

Coşkun Çetin : Gençlerin gelecek hedefi kendi girişimleri üstüne

Coşkun Çetin : Gençlerin gelecek hedefi kendi girişimleri üstüne

 

Z kuşağı olarak tanımladığımız günümüz gençleri arasında son zamanların en popüler değerleri arasında girişimcilik ve yatırımcılık ilkeleri en ön safhada tutuluyor. Fakat bu durum bazı gençler tarafından yanlış değerlendirilmekte ve yanlış adımların atılmasıyla neticelenmektedir. Sosyal  medyanın da kullanımının etkisiyle çok kolay kazanılmış gibi gösterilen başarı hikâyeleri, girişimcilerin sanal ortamlarda kısa zamanda milyon dolarlar kazanmış gösterilmeleri gençlerin kazanma iştahını artırıyor ve gençler tarafından özenti haline getiriliyor.

Fakat işin gerçek boyutu kesinlikle öyle değil. Yaratılmış veya senaryo değil! Asıl başarı öykülerinin sahipleri yıllarca araştırma ve kendini geliştirme aşamalarından sonra, bir çok girişiminde belki de  başarısız olmuş ve vazgeçmeden tekrar mücadele ederek yeniden ayağa kalkmış kişilerden oluşmaktadır. Bu günümüzde göz ardı edilen bir gerçektir.

Kolay Para Ne Zaman Kolay?

Para kazanmanın kolay bir şekle getirilebilmesi için oluşturulan sistemlerin, iş yapılarının ve girişimlerin alt yapısında çok büyük bir gayret ve çok uzun bir süre çalışma dönemi yatıyor. Örneklendirmek gerekirse bir girişimin başarıya ulaşma süreci, girişimin kazandırdığı dönemin neredeyse 4 te 3’ü konumunda. Yani başarılı bir işletme 3 yıl uğraş, çalışma ve gayret gösterdikten sonraki 1 yıl altın çağını yaşayabiliyor.

 

Kolay Para Kazanmak Çocuk Oyuncağı Mı?

Dijitalleşen dünyada başarı; bir post atıldığı anda her şey olur algısını yenmiş ve hedefleri uğrunda mücadeleyi göze alan kişilerin olacak.

Gençler kısa yoldan yapay girişimlerle para kazanmaya değil, gerçek girişimciliğe merak salmalılar ve bu yolda doğru kişileri rol model almaları gerekmektedir.