EKONOMİ
Giriş Tarihi : 25-10-2021 00:41   Güncelleme : 25-10-2021 00:41

Büyükelçi krizi TL’ye ağır hasar verebilir

TCMB’nin agresif faiz indirimi ile sarsılan piyasalar bu kez bir büyükelçi krizi ile karşı karşıya kalabilir. Elçi krizinin derinleşmesi durumunda TL’nin kayıplarının da derinleşebileceği belirtiliyor.

Büyükelçi krizi TL’ye ağır hasar verebilir

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, iş insanı Osman Kavala'nın “derhal serbest bırakılması” için çağrıda bulunan 10 ülkenin büyükelçileri hakkında “ istenmeyen adam ilan edilmesi” talimatı piyasaların yüksek tansiyonlu bir güne başlamasına neden olabilir.  Ekonomistler, bu atmosferde bir büyükelçi krizinin etkilerinin büyük olacağı uyarısında bulundu. Ekonomist, Hayri Kozanoğlu, “Bugünün 2018 yazı döviz krizinden farkı ne?  Çünkü bir ‘rahip Brunson' eksik, diyorduk. Şimdi nur topu gibi bir David Satterfield'imiz (ABD büyükelçisi) oldu. 9 diğer büyükelçi de cabası” yorumunu yaptı. Ekonomist Dr. Murat Kubilay ise “Mevcut halde TCMB'nin sürpriz kararı ile TL oldukça savunmasız halde. Bunun üzerine iç ve dış politik risklerin sürekli artması ve hatta daha önce yaşanmamış boyutlara ulaşabilecek düzeye gelme ihtimali Türkiye'nin dış finansmana erişimde zorlanacağı beklentisine neden oluyor” diye konuştu.

Son haftalarda yaşanan olumsuz gelişmelerin kısmen fiyatlara yansıdığını belirten Kubilay, “Değer kayıplarını yavaşlatan temel sebebin TL'nin diğer gelişmekte olan ülke paralarına kıyasla zayıf kalması olduğunu da vurgulamak gerek. Yani bugün konuşulan riskler bir ölçüde fiyatların içerisinde, fakat büyükelçi krizi derinleşirse dolar kurunda yeni rekorlar kolaylaşır” değerlendirmesini yaptı. Geçen hafta TCMB'nin beklentilerden büyük faiz indirimi kararı ile dolar 9.6662 liraya, Euro ise 11.2515 liraya çıkarak tarihi zirvesini görmüştü.