EKONOMİ
Giriş Tarihi : 29-10-2021 17:31   Güncelleme : 29-10-2021 17:31

BİM ve Şok’tan cezalara tepki: Dava açacaklar

BİM ve Şok’tan cezalara tepki: Dava açacaklar

BİM ve Şok’tan cezalara tepki: Dava açacaklar

Rekabet Kurumu’nun kartel oluşturdukları iddiasıyla ceza kestiği beş zincir marketten Migros’tan sonra BİM ve Şok’tan da açıklama geldi.

2020 mali yılı gayri safi gelirinin yüzde 1,8’ine denk gelen 958 milyon TL’lik ceza kesilen BİM, kararı yargıya taşıyacağını duyurdu.

Beş zincir markete ve bir yağ şirketine kesilen cezaları “tarihte görülmemiş ağır cezalar” olarak değerlendiren BİM, “siyasi yönlendirme” olduğuna işaret etti.

Şok Marketler de Rekabet Kurumu’nun fahiş fiyat soruşturmasında verdiği cezaya itiraz edeceklerini açıkladı. Yapılan açıklamada, “Gayr-i adil cezaya karşı, Türk yargısı ve hukukunun bize verdiği tüm imkanları kullanarak itiraz edeceğimizin bilinmesini isteriz” denildi.

Açıklamada, Şok Marketler'in TÜİK tarafından açıklanan “gıda ve alkolsüz içecekler” enflasyonun da çok altında kalan zamlar yaptığının belirtilmesi dikkat çekti.

‘FAHİŞ FİYAT İDDİALARINI İLİŞKİLENDİRMEK İÇİN…’

BİM’den yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Rekabet Kurumu tarafından zincir marketler hakkında yaklaşık iki yıldır yürütülmekte olan soruşturma sonucunda, 5 zincir markete ve bir tedarikçi şirkete, ‘kartel’ oluşturdukları iddiasıyla ciroları oranında tarihte görülmemiş ağır cezalar verilmiştir.