GÜNDEM
Giriş Tarihi : 01-11-2021 22:53   Güncelleme : 01-11-2021 23:23

‘Daha ucuza aynısını dışarıdan alıyoruz’ kolaycılığına kaçan bürokratlara artık yer yok

Ford Otosan, Ecotorq motor ve arka aksın ardından, 58 milyon avro yatırım ve 230 mühendisin emekleri ile geliştirilen 'Türkiye’nin ilk ve tek yerli şanzımanını' Eskişehir Fabrikası’nda tanıttı. Tanıtıma katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "'Ne gerek var, zaten daha ucuza aynısını dışarıdan alıyoruz' kolaycılığına kaçan bürokratlara da artık yer yok" dedi.

‘Daha ucuza aynısını dışarıdan alıyoruz’ kolaycılığına kaçan bürokratlara artık yer yok

Ford Otosan, tarafından 58 milyon avro yatırım ve 230 mühendisin emekleri ile geliştirilen ‘Türkiye'nin ilk ve tek yerli şanzımanı'nın tanıtımı Eskişehir İnönü ilçesindeki Ford Otosan Fabrikasında yapıldı.

Ağır ticari araç segmentinde Türkiye'de ilk kez sıfırdan geliştirilip, üretilen yerli şanzımanın tanıtım toplantısı ve lansman törenine, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, AKP Eskişehir Milletvekilleri Nabi Avcı, Harun Karacan, Emine Nur Günay, CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, Metal İş Sendikası Başkanı Pevrul Kavlak ve Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün ile Ford Otosan çalışanları katıldı.

FARKLI VE ZORLU KOŞULLARDA TEST EDİLDİ

 

58 milyon avro yatırım ve TÜBİTAK’ın 13,5 milyon TL tutarında Ar-Ge teşviki ile Ford Otosan mühendisleri tarafından tasarlanıp geliştirilen ilk ve tek yerli Ecotorq şanzıman sayesinde Ford Otosan'ın ağır ticari markası Ford Trucks'ın Eskişehir'de ürettiği ağır ticari araçlardaki yerlilik oranı yüzde 90'lara ulaşacak.

230 mühendisin, 5 yılda tasarım, test ve geliştirme aşamalarını tamamladığı Türkiye’nin ilk ve tek yerli şanzımanı, 1 milyon kilometreyi aşkın yolda, farklı ve zorlu koşullarda test edildi. Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün şöyle konuştu:

* Ford Otosan olarak, 60 yılı aşan yolculuğumuzda bugün, mühendislik yetkinliklerimiz ve Ar-Ge gücümüz sayesinde Türkiye'de ürettiğimiz araçları dünyanın farklı noktalarına ihraç ederken, Türk mühendislerinin emekleri ile geliştirdiğimiz araçlarımız bizleri gururlandırıyor. Bu başarılarımız elbette tesadüf değil.

* Bugün yaşadığımız gururun arkasında yıllardır süregelen Ar-Ge çalışmalarımız ve dev bir mühendislik ekibi var. Türkiye'nin ilk ve tek yerli şanzımanı ile ağır ticaride araçlarımızın yerlilik oranını yüzde 90'ın üzerine çıkaracak, markamızın ve ülkemizin uluslararası arenadaki rekabetçiliğine büyük katkı sağlayacağız.