GÜNDEM
Giriş Tarihi : 03-11-2021 21:08   Güncelleme : 03-11-2021 21:08

Araç Yönetim Sistemleri

Araç Yönetim Sistemleri

Araç yönetim sistemleri otopark bariyeri, park kilidi ve plaka tanıma sisteminden meydana gelen kapsamlı bir sistemdir. Araç yönetimi AVM gibi yüksek araç yoğunluğunun olduğu alanlarda büyük önem taşır. Bu sistem sayesinde giriş-çıkış yapan araçlar herhangi bir bekleme yapmaz. Hangi aracın giriş yaptığı plaka tanıma sistemi sayesinde tespit edilir. Plaka tanıma işlemi gerçekleştikten sonra da otopark bariyeri otomatik olarak açılır. Rezidans ve iş yeri gibi yerlerde ise park kilidi de bu sisteme entegre edilebilir. Böylelikle araç sahipleri otoparkta yer aramak için zaman kaybetmez. Doğrudan kendileri için ayrılan yere park ederek zamandan kazanabilirler.

Araç Yönetim Sistemleri Nasıl Çalışır?

Araç yönetim sistemleri, uygulamanın yapılacağı işletmeye veya konuta göre özelleştirilebilir. Özelleştirme seçeneği sayesinde bu sistemler ölçeklenmeye açıktır. Yani hem büyük ölçekli işletmeler hem de küçük ölçekli işletmeler araç yönetim sistemlerinden faydalanabilir. İşletmenin boyutuna göre tek bir girişte uygulama yapılabileceği gibi birkaç girişte de uygulama yapılabilir.

Plaka tanıma sistemiyle otopark kontrolü, otoparka giriş yapan araçların tespit edilmesine imkan tanır. Bu sayede otoparka giriş yapan araçlar bilet almak için beklemek zorunda kalmaz. Aracın plakası otomatik olarak tanınır ve otopark bariyeri otomatik olarak açılır. Yüksek doğruluğa sahip tanıma sayesinde tüm plaka sayıları ve harfleri hataya yer bırakmadan tespit edilir. Bu sistem aynı zamanda otopark ücret ödeme sistemiyle de entegre edilebilir. Böylelikle otopark ücretleri plaka tanıma sisteminden gelen plakaya göre ödenebilir.