GÜNDEM
Giriş Tarihi : 23-11-2021 19:05   Güncelleme : 23-11-2021 19:05

Fiziksel Sunucu Nasıl Alınır?

Fiziksel Sunucu Nasıl Alınır?

Fiziksel Sunucu Nasıl Alınır?

Sunucu yani serverlar bilgisayar ya da telefon gibi cihazlardan girilen sitelerin kod ve dosyalarını cihazınıza indirir. CPU ve RAM, işlemci ve bellek, ögelerinden oluşan serverlar bilgisayarlardan çok daha güçlüdür. Günün her saati çalışan ve site kodlarını çok kısa zaman dilimleri içerisinde kişilere gönderen serverlar oldukça yüksek performans ve verimlilikte çalışıyor olmalıdır. Serverların sayesinde web siteniz internette yer alır. Siteniz için bir sunucunun tamamını ya da belli bir kısmını kiralamanız gerekir. Bu kiralama işlemi barındırma olarak adlandırılır. Bunun için web hosting servisi sunun firmalar mevcuttur.

Fiziksel sunucu, paylaşımlı hosting, linux gibi birçok seçenek içerisinden sizin için uygun olanı seçebilirsiniz.

Fiziksel Sunucu Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Fiziksel sunucu kullanmak size birçok avantaj sağlar. Öncelikle fiziksel sunucular sizleri sunucunuzu, kaynaklarınızı başkalarıyla paylaşmaktan kurtarır. Fiziksel sunucularda kaynaklar ve özelleştirme sadece size aittir. Paylaşımlı hostingde ise bir sunucuyu birden çok web adresi paylaşır. Fiziksel sunucu sadece sizin kullanımız için hizmet sunar. Böylece özelleştirme, kontrol ve güvenlik de sağlar.

Fiziksel sunucu sadece size ait web sitesinin çalışması için vardır. Dışarıdan erişime kapalı olduğu için özelleştirmeye uygundur. Veri ve bilgileriniz de dışarıdan erişime kapalıdır.

Bu sunucular genelde aylık site trafiği yoğun olan web siteleri için tercih edilir. Gerekli olan disk alanı da bu tarz web sitelerinde daha yüksektir. Sunucunun tüm kaynakları müşteriye özel olduğu için rahatça sitenin çalışmasını ve yüksek hızla açılmasını sağlar.

Fiziki sunucunun dezavantajları ise öncelikle ölçeklenemez oluşudur. Bu sebepten ilk kiralama işlemindeki özelliklerle devam etmeniz gerekir. Bir arıza durumunda siteniz geçici de olsa kapanacaktır.

Kiralık fiziki sunucu için bir diğer dezavantaj ise eğer firmanız teknik destek sağlamıyorsa oluşur. Fiziki sunucu oldukça fazla bilgi gerektirir. Bu yüzden kiralama işlemi öncesinde firmanızla kurulum, bakım konularında destek sağlayıp sağlamadıklarını konuşmanız gerekir.

Fiziksel Sunucu için Alınabilecek Ek Özellikler Nelerdir?

Fiziksel sunucu kiralama şirketleri çeşitli paketler hazırlar. Bu paketlerin içerisinde fiziksel sunucuya ek olarak satın alınabilecek donanımlar yer alır. Fiziksel sunucuyla birlikte alınabilecek sistemler şu şekildedir:

 • CentOS/AlmaLinux
 • CloudLinux
 • Ubuntu
 • Debian
 • Windows

Bu sistemlerden bazıları ücretsiz olarak gelir. Sistemlerin yanı sıra kontrol panelleri ise şu şekildedir:

 • CPanel
 • Direct Admin
 • Plesk

Fiziki sunucu ile birlikte alınabilecek diğer özellikler ise şunlardır:

 • Yedekleme
 • Ek disk
 • Ek ram

Fiziki Sunucu Nasıl Kurulur?

Fiziki sunucu kiralama şirketinden aylık ya da yıllık bir kiralama işlemi sonrasında sunucunuzun kurulumu yapılır. Bunun için alanında uzman mühendisler kurulum sağlar. 1 saat gibi kısa bir sürede fiziki sunucu kurulumunuz gerçekleştirilir.

Fiziksel Sunucular Kimin için Uygundur?

Fiziksel sunucu genelde yüksek ya da özel ihtiyaçlar doğrultusunda tercih edilir. Web sitesinin yüksek trafiğe sahip olması bu sebeplerden biridir. Yüksek trafiğe sahip web sitelerinde ram kapasitesinin yüksek olması da önemlidir. Bu tarz siteler için hızlı çalışması için tek kaynağı kendi kullanmaları gerekir.

Aynı zamanda eğer gizliliğe önem veriyorsanız da fiziki sunucu tercih edebilirsiniz. Fiziki sunucuların kaynakları tek bir müşteriye ait olduğundan dışarıdan müdahaleye ve erişime kapalıdır. Ancak hassas verilerle çalışan kişiler için fiziki sunucu tek başına bir güvenlik kaynağı olamaz. Mutlaka korsan saldırılarına karşı antivirüs programı edinilmesi gerekir.

Araştırmanız ve ihtiyacınız neticesinde fiziki sunucu kiralamak isterseniz hizmet sunan birçok firma mevcuttur. Fiziki sunucu fiyatları ve özellikleri doğrultusunda size uygun seçeneği tercih edebilirsiniz.