SAĞLIK
Giriş Tarihi : 27-06-2019 19:09   Güncelleme : 27-06-2019 19:29

Kiraz Sapının Faydaları Neler? Kiraz Sapı Çayı Nasıl Yapılır?

Yaz mevsiminin sevilen meyvelerinden biri olan kiraz, sindirimden kas eklem ağrılarına birçok hastalığa iyi gelirken, kirazın sapı da diyet yapanlara öneriliyor. Ödem atmanın yanında idrar sökücü etkisi de olan kiraz sapı genellikle çay şeklinde tüketiliy

Kiraz Sapının Faydaları Neler? Kiraz Sapı Çayı Nasıl Yapılır?

Kiraz Sapının İçerdiği Vitaminler

  Kiraz sapı, A, C ve E vitamini yönünden zengindir. Yeterli miktarda potasyum, magnezyum, lif ve antioksidan içerir. Özellikle melatonin ile serotonin gibi biyoritmi düzenleyen antioksidanlar bulundurması açısından son derece nadir bir bitkidir.

Kiraz Sapının Sağlığa Fayfaları

1. Böbreklerin temizlenmesine yardımcı olur.
2. Ödem atıcı özelliği vardır
3. İdrar söktürücü etkiye sahiptir.
4. İdrar yollarında yaşanan enfeksiyonları giderir.
5. Kanı temizler.
6. Yüksek antioksidan deposuna sahip olması sayesinde, vücudun bağışıklık sistemini zayıflatan toksin maddelerin vücuttan uzaklaşmasını sağlar.
7. Vücutta fazla suyun atılmasına yardımcı olur.
8. Böbrek taşı ve kumunda, ağrılı böbrek rahatsızlıklarına şifadır.
9. Metabolizma hızının artmasına yardımcı olur.
10. Tokluk hissi verir.
11. Zayıflama çayı olarak kullanılmaktadır.
12. Kiraz sapı, idrar artırıcı özelliğinin yanı sıra zengin potasyum içeriği nedeniyle vücutta idrar ile atılan potasyum dengesinin bozulmasını önlemektedir.
13. Eklemlerdeki iltihaplanmanın azalmasına yardımcı olmasının yanı sıra vücudun doğal uyku düzenini destekler. Kiraz saplarından demlenerek hazırlanan içecek de böbrek fonksiyonlarını hızlandırarak, idrar çıkışını arttırması ve ödemin giderilmesinde yardımcı olur.

Kiraz Sapı Çayı Yapılışı: 1 büyük bardak kiraz sapı çayı için 1 yemek kaşığı kurutulmuş sap kullanabilirsiniz. Kaynamış suyu kiraz saplarının bulunduğu bardağa döktükten sonra 5 dakika demlemeniz yeterli.
Yemeklerden yarım saat önce veya yemeklerden iki saat sonra içmeniz tavisye ediliyor. İshal iseniz, düşük tansiyonunuz var ise, kiraz sapı çayı içmemelisiniz. Bu çayı bu şekilde iki yada üç ayda bir içmeniz tavsiye ediliyor.

Kiraz Sapı Çayının Faydaları: Sakinleştirici etkisi vardır. Susuzluğu giderir. Böbreklere faydalıdır. İdrar söktürücüdür. Kanı temizler. Böbrek taşı oluşumunu geciktirir. Kolesterolün düşürülmesine yardımcıdır. Fazla suyun vücuttan atılmasına yardımcı olur. Karaciğere faydalıdır. Kilo vermeye yardımcıdır. İdrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir.