GÜNDEM
Giriş Tarihi : 28-12-2021 11:38   Güncelleme : 28-12-2021 11:38

Üretim Yürütme Sistemi (MES) Hangi Faydaları Sunar?

Üretim Yürütme Sistemi (MES) Hangi Faydaları Sunar?

Konzek, işletmelerin dijital dönüşüm anlamında ihtiyaç duyduğu Endüstri 4.0 çözümlerini uçtan uca geliştiren, 80’den fazla ülkeye teknoloji ihraç eden, sektöründe lider bir teknoloji firmasıdır. Özellikle yapay zekâ destekli MES ve MOM markası Retmes ile özel tasarlanmış algoritmalar inşa ederek, işletmelerin enerji verilerinin, proses verilerinin ve üretim verilerinin toplanması, izlenmesi ve analiz edilmesi anlamında etkin çözümler sunar. 

Üretim yürütme sistemi (MES) işletmeler için hem kısa vadede hem de uzun vadede birçok faydayı beraberinde getirir. Bu sistemlerin getirdiği en önemli fayda gerçek zamanlı verilere erişim imkanı sunarak üretim proseslerinin verimliliğini arttırmaktır. MES olarak da adlandırılan bu sistem, çok karmaşık proses iş akışlarını, yüksek hacimli otomatik veri toplama süreçlerini, parti proseslerini ve çok daha fazlasını içerir. Aynı zamanda üretim yürütme sistemleri üretim içeren medikal cihaz üretim, yarı iletken üretimi, ilaç sektörü, uzay sektörü gibi farklı sektörlerde rahatlıkla kullanılabilir.

Üretim Yürütme Sistemi (MES) Faydaları

Üretim yürütme sisteminin hem kısa vadeli hem de uzun vadeli faydaları şu şekilde sıralanabilir:

• Katma değer sunmayan aktivitelerin ve iş süreçlerinin üretim prosesinden kaldırılması.

• Tüm üretim sahalarında prosesleri sistematik ve proaktifbir şekilde standart hale getirmek.

• Üretim proseslerine dair gerçek zamanlı görünürlük kazanmak.

• Üretim tedarik zinciri üzerinde gerçek zamanlı kontrol elde etmek. 

• Proseslerde yaşanan sorunların kök nedenlerinin tespit edilmesi.

• Ürün kalitesini sürekli olarak arttırmak.

• Yeni tasarımların gerçekleştirilmesine izin vermek.

• Gerçeklere dayanan operasyonel ve stratejik kararlar vermek.

• Üretim proseslerine dair tam kontrole sahip olmak.

Tüm bu faydalar ele alındığında üretim yürütme sistemi (MES), işletmelerin üretim kalitesini arttırmaya ve genel iş süreçlerinde yüksek verimlilik elde etmesine izin verir. Konfigürasyona izin veren yapısı sayesinde işletmelerin özel ihtiyaçlarına göre sistem özelleştirilmesi yapılabilir. 

Söz gelimi Konzek Teknoloji tarafından geliştirilen RetmesmIQ (Yapay Zekâ Destekli Üretim) yapay zekâdan güç alan üretimle süreçlerinizi daha akıllı ve otomatik hale getirmenize, Endüstri 4.0 için ihtiyaç duyduğunuz her alandayapay zekâdan faydalanmanıza yardımcı olur.