GÜNDEM
Giriş Tarihi : 30-12-2021 11:10   Güncelleme : 30-12-2021 11:10

Kimler Yumurta Donörü Olabilir?

Kimler Yumurta Donörü Olabilir?

Yumurta donasyonu, yumurta üretemeyen ama biyolojik yollarla çocuk sahibi olabilecek olan kadınlara sunulan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminde yumurta donörü bir kadından alınan yumurta, uygun spermle döllenerek anne olmak isteyen kadının rahmine yerleştirilir. Bu süreçte uygun yumurta donörünün bulunması büyük önem taşımaktadır. Her ne kadar günümüzde bazı ülkelerde uygulanan bir yöntem olsa da tüm kadınların donör olması mümkün değildir. Donörolmak ve yumurtaları başka bir kadının anne olmasına yardımcı olmak için bağışlamak detaylı bir süreç gerektirir.

Yumurta Donörü Olma Kriterleri

Bir kadının yumurta donörü olması için karşılaması gereken bazı kriterler bulunur. Ancak bu kriterler karşılandığı zaman o kadından yumurtalar alınarak başka bir kadının hamile kalması için kullanılabilir. Donörde aranana özelliklerinden en önemlileri şu şekilde sıralanabilir:

• Tüp bebek tedavisi görmekte olan ve birden fazla embriyoya sahip kadınlar

• Yumurta toplama prosedürüne onay veren 21-35 yaş arası gönüllü kadınlar

• Yumurta donasyonu yapacak kişinin evli olmaması gerekmektedir.

• Yumurta donasyonu yapacak kişinin yumurtayı alacak olan kadınla veya sperm donörü olacak erkekler akraba olmaması gerekmektedir.

Bu süreçte kadınların yumurta donörü olmak için izin vermesi gerekmektedir. Onam formu imzalamadan herhangi bir yumurta ya da embriyo toplama süreci gerçekleştirilmez. Yukarıda yer alan kriterlere ek olarak yumurta donasyonusürecinde takip edilen ek koşullar da bulunur. Bu koşullardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

• Bir kadın yumurta donasyonunda bulunmadan önce sağlık taramasından geçmelidir. Yapılacak olan donasyonişleminin donör kadının sağlığını hiçbir şekilde tehlikeye atmaması gerekmektedir. Sağlık tehdidi oluşturan durumunda herhangi bir işlem yapılmaz.

• Bir kadın bir yıl içinde en fazla 3 kere yumurta donasyonu sürecine dahil olabilir. Yumurta toplama prosedürleri arasında en az 180 gün süre olması önerilmektedir.

• Yumurta donörü bilgilerinin saklı ve gizli kalmasını isteme hakkına sahiptir. Birçok durumda yumurta donasyonu sürecinde yumurtanın kimden geldiği gizli kalır. İstisnai durumlar haricinde gizlilik her iki taraf için de büyük önem taşır.

• Aynı zamanda tek bir prosedürler toplanan yumurtalar üçten fazla kadına verilmemelidir. 

Bu koşulların sağlanması durumunda yumurta donasyonuyapılabilir ve yumurtayı alan kadın hamilelik sürecine başlayabilir.