DÜNYA
Giriş Tarihi : 05-01-2022 14:28   Güncelleme : 05-01-2022 14:28

NATO Genel Sekreterinden Küstah Tavırlar! Türkiye İçin "NATO'nun Sorunlu Çocuğu" Dedi!

NATO Genel Sekreterinden Küstah Tavırlar! Türkiye İçin "NATO'nun Sorunlu Çocuğu" Dedi!

NATO Genel Sekreterinden Küstah Tavırlar! Türkiye İçin

NATO Genel Sekreterinden Küstah Tavırlar! Türkiye İçin "NATO'nun Sorunlu Çocuğu" Dedi!

NATO Genel Sekreteri olan Jens Stoltenberg geçtiğimiz gün katılmış olduğu bir söyleşide Türkiye'yi hedef aldı. Türkiye hakkına küstah bir şekilde konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in "Türkiye hala demokratik mi?" sorusuna verdiği cevap olay oldu. Jens Stoltenberg, "Türkiye, NATO'nun en sorunlu çocuğu haline geldi" ifadelerini kullandı.

 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg geçtiğimiz gün HBO'da yayınlanmak üzere Axios programına konuk olmuştu. Programda söyleşide bulunan Stoltenberg sorular soran gazeteci Jonathan Swan'in sorularına cevap verdi. "NATO için demokrasi ne anlama geliyor?" sorusunu yönelten gazeteciye Stoltenberg'in cevabı ise, "Hukukun üstünlüğü, özgürlük; özgür seçimler" şeklinde oldu. İlerleyen dakikalarda ise Türkiye hakkında da yorum yaptı.

İlerleyen dakikalarda Gazeteci Swan'ın bir başka sorusu daha oldu. Swan, "Türkiye hâlâ demokratik mi?" sorusuna karşılık Stoltenberg, "Türkiye, NATO'nun en sorunlu çocuğu haline geldi. NATO müttefiklerinin sert itirazlarına rağmen Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ruslardan büyük bir hava savunma sistemi satın almakta ısrar etti. NATO'nun 'demokratik değerlere' bağlılığıyla alay eden Erdoğan; yargıya müdahale ediyor, siyasi düşmanlarını hapse atıyor ve seçimleri tekrarlıyor. 2016 ve 2017'de Gazetecileri Koruma Komitesi, sıralamasında Türkiye'yi dünyanın 1 numaralı gazeteci hapishanesi olarak koydu." İfadelerini kullandı.

Daha sonra sözlerine devam eden Genel Sekreter Jens Stoltenberg, "Seçim yapıyorlar. Yakın zamanda muhalefet İstanbul'da seçim kazanmayı başardı. Çeşitli müttefikler Türkiye ile ilgili endişelerini dile getirdi. Müttefiklerimizin bu mesele hakkında güçlü şekilde farklı görüşleri var. Burada (Brüksel'deki NATO karargahı) konuşuyoruz. Meseleyi ele alırken politik, diplomatik baskı yöntemlerini kullanıyorlar." İfadeleriyle sözünü bitirdi. Düşüncelerinizi 5nhaber.com ile paylaşabilirsiniz.

 

Kaynak: https://www.5nhaber.com/haber/8228404/cumhurbaskani-erdogan-mujdeyi-verdi-tarihi-kararlara-imza-atacagiz