GÜNDEM
Giriş Tarihi : 08-02-2022 19:05   Güncelleme : 08-02-2022 19:05

Genç Takım Yüzücülerine Şok Programı

Genç Takım Yüzücülerine Şok Programı

Genç Takım Yüzücülerine Şok Programı

Genç Takım Yüzücülerine Şok Programı

Fenerbahçe’nin yüzücüleri Erzurum’daki yüksek irtifa kampında antrenman yaptı. Burada genç takım yüzücülerine şok programı uygulanıyor. Antrenör Mesut Erdoğan uygulamayla ilgili açıklama yaptı. Dumanbet açıklamasında, şok programının sporcuların kas ve eklemlerini yenilemek ve toparlanmasını sağlamak için yapıldığını ifade etti.

Fenerbahçe’li Yüzücüler Erzurum’daki Yüksek İrtifa Kampında

Fenerbahçeli yüzücüler, 15 Ocak’ta Erzurum’daki yüksek irtifa kampına başladı. Sporcular, mart ayında Edirne Cup Turnuvası’nda milli forma ile mücadele verecek. Turnuva, Edirne’de düzenlenecek. 7 kız, 4 erkek sporcu olmak üzere 11 yüzücü Antrenör Mesut Erdoğan yönetiminde Palandöken ilçesindeki olimpik havuzda gün içinde çift antrenman yapıyor. Sporcular, turnuva için yoğun bir çalışma programına girmiş durumda.

Antrenman sonrası şok uygulaması

Genç sporcular 4,5 saat yüzüp 1,5 saat karada çalıştıktan sonra şok uygulaması yapıyorlar. Antrenman sonrası kas ve eklemlerde oluşabilecek yorgunluk ve ödemi gidermek için havuzun hemen önünde karlı zeminde şok programı uygulanıyor. Şok programı uygulaması yaklaşık 45 saniye kadar sürüyor. Bu süre zarfında sporcular karlı zeminde kulaç atıyor.

Mesut Erdoğan, bu uygulamanın normalde yoğun yapılan antrenmanlar sonrasında içi buz dolu küvetlerde yapıldığını ifade etti. Dumanbet giriş ancak Erzurum’da bu küvetlerden bulunmadığı için karlı zemini tercih ettiklerini belirtti.

Elanaz Özdemir’in Hedefi 2024 Olimpiyatları

Milli yüzücü Elanaz Özdemir (15) yüzmeye 5 yaşında başladı. Fenerbahçe Kulübü’nde 1,5 yıldır sporcu olan Elanaz Özdemir, bu süre zarfında birçok başarıya imza attı. Şimdiye kadar elde ettiği başarılar şunlardır:

  • Roma’da gerçekleşen, Avrupa Gençler Şampiyonası 4X200 bayrakta üçüncülük
  • Türkiye Şampiyonası’nda kulüpler arası genç kadınlar dalında birincilik

Elanaz Özdemir, bundan sonraki spor hayatında kendine birçok hedef belirlemiş. Bir sonraki hedefinin 2024 olimpiyatlarına kota kazanmak ile Avrupa ve Dünya Gençler Şampiyonası’na gitmek olduğunu ifade etti. Özdemir, şok programıyla ilgili de yorumda bulundu. Yoğun antrenman sonrasında kara girmenin bir şok etkisi yarattığını çünkü antrenman sırasında vücut ısısının ve nabzın yükseldiğini ifade etti. Kampa geldiklerinden beri her antrenmandan sonra bu uygulamayı yaptıklarını söyleyen Ela Özdemir, şok uygulamasının vücuda iyi geldiğini belirtti.

Dumanbetsitesi.com

Title – Genç Takım Yüzücülerine Şok Programı

Hande erol sağdıçHande erol sağdıç