GÜNDEM
Giriş Tarihi : 23-02-2022 15:41   Güncelleme : 23-02-2022 15:41

Plastik Enjeksiyon Makinesi

Plastik Enjeksiyon Makinesi

Plastik Enjeksiyon Makinesi

Plastik Enjeksiyon Makinesi

Plastik enjeksiyon makinesi günümüzde plastik ürünlerin üretiminde kullanılır. Üretimi yapılan ürünler hemen hemen pek çok alanda değerlendirilir. Sanayi alanından tutunda, inşaat, sağlık sektörü, yemek ve gıda sektörü gibi çeşitli iş sahaları ve benzeri alanlarda ihtiyaçların çoğunluğunu karşılar. Plastik ürünler hepimizin hayatında var olan ve her alanda kullanılan araç gereçlerdir. Tarihe bakıldığında plastik üretimi yaklaşık olarak 1900 ‘lü yıllara kadar uzanıyor. Tarihte bu üretimler daha çok kara düzen adı verilen insan gücüne dayalı olarak yapılıyordu.

Şimdilerde ise teknolojinin gelişmesi ile birlikte makine gücüne bağlı olarak daha fazla üretim yapılabiliyor. Plastik enjeksiyon hemen hemen her alanda tüketimi yapılan ürünler arasında bulunuyor. Bu nedenle artık günümüzde de plastik enjeksiyon üretimi ağırlıklı olarak yapılabilmektedir. Ayrıca plastik enjeksiyon cihazı üretimi de ülkemizde son teknolojik donanımları ile tasarlanabiliyor. Bu cihazların yerli üretimin ülkemizde yapılması da ekonomik anlamda önemli bir kolaylık sağlıyor.

Plastik Enjeksiyon Makinesi Çalışma Sistemi

Plastik üretiminin en temel özelliklerinden biri de üretim aşamasında faydalandığımız plastik enjeksiyon makinesi çeşitleridir. Bu cihazlar belirli bir yazılım ile donatıldığı için oldukça portatif bir özellik ile çalışırlar. Plastik oluşumu granül halinde olan madde ile yapılır. Plastik maddenin yapımına başlamadan önce cihaz ilk etapta çalıştırmak sureti ile fabrikasyon aşamasına hazırlanır. İlk etapta cihaz çalıştırılarak belirli bir süre bekletilir. Bu her cihaz için aynı olmasa da cihazın üretime adapte olabilmesi için gereken bir bekleme süresidir. Daha sonra granül ısınmış olan huni cihazına dökülerek üretim için start verilir.

Burada var olan döner vida devreye girerek oluşan güç ile hammadde ileriye doğru itilerek daha sonraki işlem için start verilir. Cihaz içeresinde bulunan kalıplar ise bu aşamada çok önem taşır. Granül bu süreçten sonra kalıplara düşerek plastik üretimi tamamlanmış olur. Granülden sonra en sık tercih edilen üretim malzemesi ise tozlama olarak adlandırılan hammaddedir.

Plastik Enjeksiyon Makinesi Kalıplama Prosesi Nedir?

Ülkemiz plastik üretim ağında son yıllarda oldukça önemli bir sıralamada yer alıyor. Plastik üretimi hem ekonomik olarak hem de geri dönüşüm sirkülasyonu olarak oldukça önemli bir konumda hizmet veriyor. Plastik enjeksiyon makinası sayesinde artık oldukça hızlı bir ürün üretimi yapılıyor. Bunun yanı sıra özellikle kalıp sistemi ile çalışılması sayesinde birden fazla ürünün üretimi yapılabiliyor. Bu aşamada en önemli etken ise cihazın kalıplama projesidir. Üretilecek ürünün ham maddesini kalıplayarak oldukça önemli bir kolaylık sağlayan prosesler işin alanını son derece genişleten bir teknolojiye sahiptir. Ürün makineye girdiği süreçten itibaren sıra kalıplamaya geldiğinde basınç ile birlikte cihaz kalıplamayı gerçekleştirir.

Kalıplama sistemi cihazın yazılımı sayesinde plastik üretimini oldukça seri bir noktaya taşır. Böylece hem üretim aşamasında seri bir çalışma ortamı sağlanır, hem de üründe hata oranı en aza indirgenmiş olur. Kalıplama sistemi plastik ürünlerin üretiminde en önemli çalışma süreçlerinden biridir. Üretimi yapılacak malzemeye göre, ürünün çeşidine göre ve yetiştirilecek ürünün âdetine göre kalıplamaya hız verilir. Enjeksiyon makinesi içerisinde portatif sistemin kaliteli olması da bu süreci son derece olumlu yöneterek ürünün kısa sürede meydana gelmesini sağlar.

Plastik Enjeksiyon Makinesinde Kalıplama Çeşitleri

Enjeksiyon cihazları yazılım odaklı olarak tasarlanmıştır. Bu özellik fabrikasyon aşamasında büyük bir kolaylığı da beraberinde getiriyor. Böylece plastik enjeksiyon makinesi birden fazla işi aynı anda ya da farklı zamanlarda gerçekleştirebiliyor. Bu ve benzeri süreçlerin yönetilmesi de yazılımın cihazdaki konumu yönetmesinden kaynaklanıyor. Örneğin cihazlar farklı kalıplama sistemleri ile çeşitliliğe katkı sağlıyor. Plastik enjeksiyon cihazlarında üç adet farklı kalıplama sistemi yer alıyor. Bunlardan ilki basınçlı kalıplama sistemidir. Adından da anlaşılacağı üzer kalıplama sistemi basınç odaklıdır. Basınç için hazır bulunan malzeme sıcaklık ve basınç etkisi ile kalıba dökülmektedir.

Bir diğer kalıplama sistemi ise pozitif kalıplama sistemidir. Bu süreçte kalıp içerisine sadece ürünü meydana getirecek kadar malzeme konur. Yarı pozitif kalıplama sistemi ise ürün için biraz daha fazla malzemenin konması ile yapılmaktadır. Bu ve benzeri özelliklere sahip, son sürüme odaklı yazılım ağı olan plastik enjeksiyon makineleri için https://www.sanayiden.com/enjeksiyon-makinalari-enjeksiyon-plastik-sanayi-urunleri sitemizden bize ulaşabilir ve üretiminizdeki kaliteyi kısa sürede arttırabilirsiniz.

Formun Üstü

Formun Altı

 

Hande erol sağdıçHande erol sağdıç