GÜNDEM
Giriş Tarihi : 16-03-2022 14:13

Ceza Avukatının Deneyimli Olmasının Önemi Nedir?

Ceza Avukatının Deneyimli Olmasının Önemi Nedir?

Ceza Avukatının Deneyimli Olmasının Önemi Nedir?

Ceza Avukatının Deneyimli Olmasının Önemi Nedir?

Ceza avukatı olmanın zorlukları olduğu kadar güzel hazları ve güzel yanları da vardır. Yani ceza avukatı veya boşanma avukatı olan birinin daha çok davaya bakması tercih edilebilir.   Tabi bir de bakılan çok dava içerisinden ne kadar çok başarı kat ettiği de önemli bir konudur. Ceza hukukunun birden çok alt başlığı olduğu için o alt başlıklarında yüzlerce dava konusu vardır.

Bunlar öncelikle üniversitelerde hukuk fakültelerinde başlayan serüvenlerinde çoğu öğretilse de yetersiz kalmaktadır. Bunu destekleyebilmek için mezun olduktan sonra önemli olan iş hayatında gösterilen performanslar olacaktır. Çünkü derslerde görüp unuttukları ya da hiç öğretim sürecinde zamandan dolayı karşılaşmadıkları davalar olabilir.

Ya da insanlık değişen dünya içerisinde davaların konusu ve süreçleri de değişime uğramaktadır. Buna adapte olabilmenin yollarından biri de çok fazla davalar görmektir. Bununla orantılı olarak da ne kadar çok davaya bakarsa bir ceza avukatı o kadar çok farklı davalara da bakabilme ihtimali artar.

Ceza Hukuku Avukatı Ne İş ile ilgilenir Ne Tür Davalara Bakar?

Ceza avukatı hukukta yasalara uygun bir şekilde davranmayan yani hukuk yasalarına aykırı davranan kişilerin davaları ile ilgilenir. Ceza hukuku da birkaç tane alt başlıktan oluşmaktadır. Bunlar; asli ceza mahkemesi, ağır ceza mahkemesi ve sulh mahkemeleri ceza mahkemeleridir. Bu tür mahkemelerde ise müvekkilleri temsil eden avukatlara ceza hukuku avukatları denmektedir. Kısaca asli ceza mahkemesi, ağır ceza mahkemesi ve sulh ceza mahkemesinden bahsedecek olursak.

 Asli ceza mahkemesi ceza mahkemeleri arasında en geniş başlığa sahip mahkemedir. Asli ceza mahkemelerinde on yıldan az ceza alabilecek olan suçlara bakmaktadır. Bunlar tarafların birbirine hakaret etmesinden dolayı açmış olduğu dava, birini kasıtlı yaralamadan dolayı, bir kişinin malına zarar verme, birini dolandırmaktır. Ayrıca uyuşturucu kullanma ya da uyuşturucuyu yanında bulundurma suçu, taraflardan birinin şantaj yapması veya birinin güvenini sarsması gibi suçlara bakar. Bunu dışında kişinin özel hayatını ifşa etmek veya birinin özel hayatına müdahil olmak ve daha birçok gibi suç asli ceza mahkemesinde dava konusu sayılabilir.

Ağır ceza mahkemesinde görülen suçlar ise kasten bilerek birini öldürmek veya birinin ölümüne bilerek isteyerek sebep olmak, resmi belgelerde sahtecilik ya da hırsızlık gibi dava suçlarıyla ilgilenir. En son olarak da sulh ceza mahkemesi de özel hukuk davalarına bakmaktadır. Örneğin; karara varan bazı belgelere itiraz gibi davalar sulh ceza mahkemesinde görülmektedir. Bu asli ceza mahkemesi, sulh ceza mahkemesi ve ağır ceza mahkemesinin baktığı davaları kesin ve net bir çizgi ile ayırmak mümkün değildir.

Ceza Avukatı Mesleğini İcra Edebilmek Zor mudur?

Ceza avukatı olmak zor mudur sorusu çok genel bir sorudur. Yani bu sorunun cevabı kişiden kişiye veya zamanla değişmektedir. Bir insan hukuk bölümünü bitirdikten sonra davalar ile karşılaştıkça bu mesleğin kendisine uygun olmadığını keşfederse avukatlık mesleğini yaparken bir hayli zorlanacaktır. Ya da başta zor gelen davalar daha sonra kendisinin neyde uygun olduğunu keşfetmesine yardımcı olur ve başka bir seçim yapabilir.

Örneğin; ceza avukatı veya sadece boşanma avukatı olmak isteyebilir. Yani birbirinden farklı davalar ile karşılaştıkça beyninde olay haznesi gelişir. Bu sayede de karşılaştığı diğer davalar da öncekiler ile ilişki kurmaya çalışarak çözüm yoluna daha hızlı ulaşabilir. Bu şekilde de ceza avukatı olurken zorluk seviyesi insanın deneyimi ve sevgisi ile ters orantılı bir gidişata sahiptir.

Ceza Avukatının Çok Davaya Bakmış Olması Diğer Davalarında Fayda Sağlar mı?

Hem ceza avukatlarının hem de boşanma avukatlarının birçok farklı hikâyede olay döngüsünde davaya bakması ileri ki davalarının seyrini de etkiler. Tabi bu avukat her bir davasını önceki davalarından dersler çıkararak bakarsa kendini geliştirme yolunda emin adımlar ile ilerler. Evren Demircan sitesinde ise çok deneyimli boşanma avukatları veya Eskişehir ceza avukatı bulmak pek mümkündür.

Bir ceza avukatları veya fark gözetmeksizin boşanma avukatları ne kadar çok dava alırsa başarılı bir sonuç alma ihtimali yüksektir. Bununla da orantılı olarak ne kadar çok başarılı davası olursa o kadar çok insanların tercih etmek istediği bir avukat olur.

Çok Davalara Bakarak Avukatlık Mesleğinde Popüler Olunur mu?

Çok fazla davalara bakan yani deneyim sayısı çok olan bir avukatın halk arasında popülerliği de yüksektir. Mesela; Evren Demircan avukatlık sitesine giriş yaparak Eskişehir avukat konusunda göz gezdirerek en çok deneyime sahip olan avukatı bulmak çok kolaydır.

Halk arasında popülerliği artan bir avukatın mutlaka diğer avukatlardan gerek başarı oranıyla ya da gerek davaya bakma sitili ile fark yaratmış olması gerekir. Bu da halk arasında popüler olabilmek için diğer ceza avukatları arasında güzel kullanılabildiği sürece bir rakip ortamı oluşturur.

 

 

 

Hande erol sağdıçHande erol sağdıç