GÜNDEM
Giriş Tarihi : 04-04-2022 21:06

Planlı Bakım İle Onarımın Önemi

Planlı Bakım İle Onarımın Önemi

Planlı Bakım İle Onarımın Önemi

Mal ya da hizmet üretimini gerçekleştiren bir fabrikaya da tesisin bakımı ile alakalı aktiviteler bir plan şekline dönüştürülmesi ile kontrol edilmesi açısından çözümler sunan bir yönetim mekanizmasıdır.

 

Planlı Bakım İle Onarımın Önemi

 

l Kestirimci bakım-uyarıcı bakım,

l Pro aktif bakım-önleyici bakım,

l Koruyucu bakım-periyodik bakım.

 

 

Bakım Çalışmaları 4 Temel Esasa Yönelmelidir;

 

l Üretimin devamlılığını sağlamak,

l Mal ya da hizmet üretiminin gerçekleştirildiği tesisin ömrünü uzatmak,

l İmalatı gerçekleştirilen ürün kalitesine katkı sağlamak,

l Üretim sürecindeki maliyetleri aza indirmek.

Bakım Yönetimi, Planlı Bakım Yönetimi Ve Plakasız Bakım Yönetimi Olmak Üzere İki Başlık Altında İncelenir

 

1. Plansız Bakım Yönetimi: Makine veya tesis içerisinde herhangi bir ekipman bozulduğunda veya arıza ortaya çıktığında yapılan bakım çalışmalardır. Tesislerde arıza zamanı bakım yapılacağı için onarım esnasında üretim kaybı meydana gelecektir. Plansız bakım yönteminde ortaya çıkmakta olan bir arızaya bağlı bir şekilde ekipmanın ya da tesisin diğer parçaları da zarar görecektir. Böyle sakıncalar dan dolayı yöntem, günümüzde artık mecbur kalınmadığı sürece uygulanmamaktadır.

2. Planlı Bakım Yönetimi: Plansız bakımın sebep olduğu dezavantajlar, mal ya da hizmet üretimini gerçekleştiren testislerde planlı bakım yöntemlerin kullanılmasını adeta zorunlu hale getirilmiştir. Planlı bakım, büyük maliyetlerin önüne geçmek ve bu maliyetleri düşürmek, üretimi gerçekleştirilen ürün kalitesinin sürekliliğini sağlamak, işletme içerisinde makinelerin kullanım sürelerini uzatmak ile üretim aksamaları olmadan sürekliliği sağlamak amacıyla önemli bir yönetim aracı şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi planlı bakım, önceden planlı bir şekilde bakım çalışmaları yapıldığı için ortaya çıkabilecek herhangi bir arıza durumunda tesisin çarklarının durmaması ve üretimin devamlılığını sağlamak amacıyla çeşitli Bakım ve onarım çalışmalarının yapılması sürecidir.

 

Yönetiminin tesislerde aktif hale getirilmesi ile personel çalışmaları başta olmak üzere ekipman çalışmalarının devamlılığını sağlamak mümkün hale gelmektedir.

 

 

 

Hande erol sağdıçHande erol sağdıç