GÜNDEM
Giriş Tarihi : 07-04-2022 20:25

Asansör Kullanım Alanları

Asansör Kullanım Alanları

Asansör Kullanım Alanları

Asansör Kullanım Alanları

İnsan ve yük taşımaya yönelik tasarlanan asansörler hayatı kolaylaştıran ve engelleri yok eden imkânlardan biridir. Yüksek katlı binalardan aşina olunan asansörler kullanım alanlarına ve amacı doğrultusunda çok fazla çeşitliliği olan bir alandır. Bu kapsamda insan asansörleri başta olmak üzere, ağır yüklerin taşınması için daha geniş kapasiteli asansörler de bulunuyor.

Her alanda kullanım yaygınlığı artan asansörler, hastane, okul ve alışveriş merkezlerinde insanların istedikleri kata kolayca inip çıkabilmelerini sağlıyor. Asansörün ilk kullanılmaya başlandığı yıllarda sadece insan taşıyan kabinler dikkat çekiyordu. Şimdilerde ise teknolojinin gelişmesi ile birlikte yük asansörleri apartman dairelerinin bile olmazsa olmazlarından biri halini almıştır.

Asansör Çeşitleri Nelerdir?

İnsan ve yük taşımak amacıyla yapılarak konulan asansörlerin taşıyacağı yük ve kapasite doğrultusunda farklı seçenekleri bulunuyor. Bunlar arasında; hidrolik asansör, monsarj asansör ve panoramik asansörler farklı kullanım amaçları ve tasarımları ile pek çok kişinin işini kolaylaştırıyor. Hastane ortamına uygun dizayn edilmiş olan hastane asansörleri de olası elektrik kesintilerine karşı donanımlı ve gerekli hijyenik koşullara sahip ekipmanları ile dikkat çekiyor.

En çok engelli bireylerin rahatlığı adına ve insan gücü ile taşınması zor olan yükler için büyük kolaylık niteliğindeki asansörler, rutin bakım gerektiren mekanik yapılardır. Düzenli olarak bakım ve onarım yapılmadığı takdirde asansörlerin insan hayatı için risk barındıran unsur özelliğinde olması kaçınılmaz olur. Kullanımı sırasında gereken özenin gösterilmesi uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanım imkânı sunar.

 

Hande erol sağdıçHande erol sağdıç