GÜNDEM
Giriş Tarihi : 18-04-2022 00:50

Saksıda Aronya Fidanı Yetiştirmek

Saksıda Aronya Fidanı Yetiştirmek

Saksıda Aronya Fidanı Yetiştirmek

Saksıda Aronya Fidanı Yetiştirmek

Aronya fidanı eğer ki bir poşet içerisindeyse, poşeti toprağı dağıtmayacak şekilde çıkarınız. Kullanmak isteyeceğiniz saksı ilk etapta 10 litrelik ve toprağınızın da çiçek toprağı olması gerekir. Aronya fidanının saksı içinde kesinlikle kış ayından bahar ayına kadar dışarıda kalması gerekir. Aronya fidanının meyve verebilmesi için gerekli olan soğuklama süresinin karşılanması şarttır.

Aronya Fidanının Bakımı Nasıl Olmalı

İlkbahar ayı içerisinde yapılması gereken hafif bir budama ile aronya fidanı ocakları içerisindeki çalıların arası açılıp hastalıklı olan ve zarar gören bütün dalların oradan uzaklaştırılması gerekir. Açılan ocak sonrası terbiye budaması ile sıkışık bulunan sürgün yerlerinde aralama yapılıp havalandırılması sağlanır. Bu sayede hastalık ve zarar riski en aza indirilmiş olur. Aronya fidanında bahar mevsimiyle birlikte gelen yaprak biti, meyve iç kurdu ve kırmızı örümcek zararlılarına dikkat etmek gerekir. Zararlı mücadelesi içinde yapılması gerekenler şunlardır.

  • 1 kaşık sıvı yağ,
  • 1 diş rendelenmiş olacak şekilde sarımsak
  • 1kaşık Arap sabunu
  • 1 litre su

Tüm malzeme suyun çerisine koyularak iyice karıştırılır. Bitkinin hem yapraklarının altına hem de üstüne gelecek şekilde bir fısfıs yardımı ile sıkılması gerekir. Eğer ki sarımsak kokusu hoşunuza gitmiyorsa çıkartabilirsiniz. Her fidan için baharla birlikte gelen renkli, kokulu ve yapışkan bir tuzak oluşturmakta fayda olur. Bakla zararlısı için de mavi leğen diye belirtilen bir önemli savaş yöntemi olarak bilinir.

Aronya Meyvesinin Toplanma Süresi

Aronya fidanı meyvesi genel olarak ağustos ayının sonundan itibaren olgunlaşmaya baslar ve eylül ayının sonuna kadar geçen süre içerisinde toplanmaya başlanır. Meyvelerdeki sağlıklı görüntüyü oluşturan pus tabakası, kesinlikle meyve üzerinden silinmez. Taze aronya meyvesinin genellikle dolgun, sert, dış yüzey kısmı düzgün, kuru ve gümüş gibi parlak bir pus tabakasına sahip olması gerekir.

Tam olgunlaşan, sağlam ve nemsiz olan meyveler 0 derece ila 1 derece arasındaki sıcaklık ile %90 ve 95 oranında bir soğuk hava deposunda belirli bir kalite kaybı geçirmeden 2 ay süre içerisinde muhafaza edilebilir. İşlenmesi gereken aronya meyvelerinin -18 derecede hızlı dondurma yöntemi ile şoklanması ve -23 derecede saklanması gerekir. Bunun için http://klonfidan.com.tr sitesinden hizmet alabilirsiniz.

Hande erol sağdıçHande erol sağdıç