GÜNDEM
Giriş Tarihi : 01-06-2022 13:29

Yardım Dernekleri

Yardım Dernekleri

Yardım Dernekleri

Günümüzde yardıma muhtaç insanlar ve hayvanlar için açılmış çok sayıda yardım dernekleri bulunmaktadır. Bu derneklerin asıl amacı insanları topluma yeniden kazandırmaktır. Bu kapsamda eğitim masrafları, sosyal masraflar ve diğer birçok temel masraflar dernekler tarafından karşılanmaktadır. Bu derneklere yardımlar ise iki farklı şekilde yapılmaktadır. İlk olarak derneklerin resmi internet sitelerine girerek online bağış yapıla bilinmektedir. Yardım için minimum bağış miktarı ise bulunmamaktadır. Yani isteyen herkes istediği kadar bağışta bulunabilmektedir.

Öte yandan derneklerin resmi adreslerine gidilerek bizzat elden bağışta yapıla bilinmektedir. Bu dernekler hafta sonları da dahil olmak üzere haftanın her günü açık olmaktadır. Ülkemizde genel olarak yapılan yardımların büyük bir kısmı ise eğitim bağışları olmaktadır. Öte yandan son yıllarda yoksulluk bağışları da artmış durumdadır.

Fiziksel ve zihinsel engelli olan her türlü maddi manevi yardıma ihtiyaç duyan kişileri topluma kazandırmak için faaliyet gösteren yardım dernekleri vardır. Toplum içerisinde yardımlaşma ve dayanışma ile beraber ahlaki ve kültürel birliktelikleri sağlamak son derece önemli nokta toplum bireylerinin sosyal ekonomik düzeylerinin gelişmesine katkı sağlayan kültürel hizmetleri ve sosyal hizmetleri gerçekleştiren yardım dernekleri vardır.

En Güvenilir Yardım Kuruluşları

Derneklere veya yardım kuruluşlarına bağış yapan kişilerin en çok merak ettiği konuların başında güven gelmektedir. En güvenilir yardım kuruluşları genel olarak bakanlık denetiminde olan kuruluşlardır. Bu kuruluşlar aylık ve yıllık olmak üzere denetlenmekte ve bağış miktarı incelenmektedir. İnceleme sonucunda olumsuz bir sonuç alan kuruluş faaliyetlerine son vermektedir. Bu nedenle bağış yapılmadan önce yardım kuruluşunun bakanlık onayının alıp almadığı araştırılmalıdır.

Genel olarak en çok bağış yapılan ve en güvenilir kurumlar şu şekildedir. Kimsesiz, yaşlı, öksüz, dul, yetim, sokakta kalmış her türlü insan ve yurdundan ayrılmış olan insanları maddi manevi koruyan yardımları ileten dernekler bulunuyor. Bu ihtiyaç sahiplerine eğitim, giyim, barınma, gıda, yakacak, temizlik, kira gibi yardımlar ulaştırılarak temel ihtiyaçlarının giderilmesi amaçlanıyor.

 

Güvenilir Bağış Kurumları

Ülkemizde yardım amaçlı kurulan çok sayıda güvenilir bağış kurumları bulunmaktadır. Bu bağış kurumlarının en büyük özellikleri devlet tarafından desteklenmeleri ve devletin sponsor olmalarıdır. Güvenilir bir şekilde bağış yapmak isteyen kişiler öncesinde kurumlara bizzat giderek bağış bilançolarını denetleyebilmektedir. Çünkü bağış kurum veya kuruluşlarının bağış tabloları halka açık bir şekilde arz edilmektedir.

Genel olarak ülkemizde güvenilirlik bakımından kendini en çok ispatlamış ve bu alanda ödül almış kurumlar şu şekildedir. Türkiye eğitim gönülleri derneği, Türk eğitim vakfı ve son olarak yarına umut ol derneğidir. Bu dernekler genel olarak yaş ve cinsiyet ayrımı yapmaksızın her insanın eğitim masraflarını karşılamaktadır.

Yardım Derneklerinin Projeleri

Yardım derneklerine yardım yapmak sadece bağış ile olmamaktadır. Bu derneklerde her ay ve yıl düzenlenen bazı projeler bulunmaktadır. Bu projelere gönüllü olarak da destek verile bilinmektedir. Genel olarak günümüzde faaliyette olan en popüler yardım projeleri şu şekildedir. Çift mutluluk projesi, uzaktan eğitim projesi, bir çocuğun mutluluğu projesi ve hediye projesidir. Bu projelerden en çok gönüllü olunan proje ise hediye projesidir. Hediye projesinde hediyeler tamamen yardım edecek kişi tarafından belirlenmektedir. Hediye alıcısına ulaştığında ise yardım edilen kişinin teslim aldığına dair kanıtlar bağışçıya gönderilmektedir.

Öte yandan uzaktan eğitim projesinde ise tablet gönderimleri yapılmaktadır. Bu sayede eğitim yaşında ki çocukların eğitim ihtiyaçları bir nebze olsun desteklenmiş olunmaktadır. Tablet gönderimleri genel olarak online olarak yapılmakta olup yine diğer projelerde olduğu gibi bağışçıya kanıt gönderilmektedir. Mutluluk projesi kapsamında ise bir çocuğun tüm eğitim masrafları bağış yapan kişi tarafından karşılanmaktadır. Bu projelerin tamamı İNSAN International Derneği tarafından da desteklenmektedir.

 

Hande erol sağdıçHande erol sağdıç