GÜNDEM
Giriş Tarihi : 01-06-2022 13:30

Reklam Ajansları Fırsatları

Reklam Ajansları Fırsatları

Reklam Ajansları Fırsatları

Markalar hedef kitlesine ulaşmak ve pazar gücünü arttırmak için reklam ajansları ile birlikte çalışmaktadırlar. Bu ajanslar sayesinde sadece pazar gücü elde edilmemektedir. Öte yandan markanın tanınırlığı da artmaktadır. Genel olarak bu hizmeti veren ajanslar 3 farklı gruba ayrılmaktadırlar. Bunlar; 360 ajanslar, kreatif ajanslar ve medya ajanslarıdır.

Günümüzde özellikle kurumsal markaların en çok tercih ettiği ajanslar ise 360 ajanslar olmaktadır. Öte yandan bireysel markalar genel olarak kreatif ajansları tercih etmektedirler. Her ajans çeşidinin verdiği hizmetler ve bu hizmetlerin ücretleri farklı olmaktadır. En pahalı hizmetleri genel olarak 360 ajanslar vermektedirler.

Öte yandan medya ajansların ücretleri oldukça uygun olmaktadır. Medya ajansları ise daha çok yerel markalar tarafından tercih edilmektedir. Bu reklam çeşidi daha çok alışveriş merkezlerinde, billboardlarda ve afişlerde sergilenen reklamlardan oluşmaktadır. Öte yandan bu ajanslar bir de sosyal medya danışmanlığı da yapmaktadır.

En iyi Ajanslar

Reklam hizmetlerinde en iyi ajanslar bazı temel özelliklere sahiptirler. Bu özellikler genel olarak şu şekildedir. İlk olarak markanın tanıtım ve iletişim faaliyetlerini hazırlamak ve bu faaliyetler yönetilmelidir. Öte yandan yeni bir ürün piyasaya sürülürken ürün ile ilgili tüketiciye verilmek istenen mesaj net ve herkes tarafından anlaşılır olmalıdır.

Anlaşılmayan reklamlar markaların popülerliğini oldukça geriye düşürmektedir. Bu nedenle markaların alanında en iyi hizmeti veren ajanlar ile iletişime geçmesi gerekmektedir. Alanında iyi hizmeti veren ajanslar markanın tanıtımını yaparken son teknolojiye hâkim olmalıdır.

Bu kapsam da kullanılan araç ve gereçler reklam tanıtımı kalitesini üst seviyeye taşıyacak şekilde seçilmelidir. Son olarak ise bu kaliteli hizmet veren ajanslar çoğu markayı önceden analiz etmiş olmaktadır. Yani markaların kendilerini analiz etmiş reklam ajansı ile iletişime geçmesi gerekmektedir.

Özellikle açık hava reklamcılığının son zamanlarda etkili bir düzeyde sunulan bir hizmet alanı olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Burada firma tercihine dikkat etmek, beraberinde çok önemli kazanımları getirmektedir. Günümüz koşullarında reklam ajansı hizmetlerinin profesyonel düzeyde bir hizmetin sunulması konusunda üst düzeyde bir kaliteye sahip olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

Açık Hava Reklamcılığı

Ülkemizde en yaygın kullanılan reklam çeşitlerinden bir tanesi olan açık hava reklamcılığı 2022 yılı itibari ile reklam sektörünün yüzde 11’lik kısmını oluşturmaktadır. Bu reklam çeşidini en yaygın kullanana markalar daha çok yerel kurumsal markalardır. Bu reklam çeşidi genel olarak duvar giydirme, metro veya otobüs giydirme, toplu taşıt duraklarında afişler ve alışveriş merkezlerinde ki afişlerdir.

Bu reklam çeşidini kullanan markalar ise daha çok gıda, içecek, teknoloji, giyim ve otomobil sektörüne ait markalardır. Öte yandan son yıllarda inşaat ve dekorasyon sektörlerinde de oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Bu reklam çeşidi bilinenin aksine istenilen zaman tasarlanan reklamlar değillerdir. Afişlerin bulundukları alanlar yerel yönetimlere ait alanlardır. Bu nedenle aylık veya haftalık olarak yerel yönetimlere ödeme yaparak açık hava reklam afişlerinin kiralanması gerekmektedir.

Dijital Ajans Hizmetleri

Markaların sıklıkla araştırdığı ve meral ettiği konuların başında dijital reklam hizmetleri gelmektedir. Bu hizmet daha çok elektronik ticaret ile ilgili olmaktadır. Bazı markalar sadece yerel elektronik ticarete önem verirken bazı markalar ise uluslararası elektronik ticarete önem vermektedirler.

Dijital ajans hizmetleri her iki ticaret yapısına da hizmet vermektedirler. Bu kapsamda markaların ticaret pazarlamaları analiz edilmektedir. Bu analizler sonucunda ise belirli bir dönüşüm optimizasyonu yapılmaktadır. Bu sayede reklam maliyeti azaltılarak ürün pazarlamasında kar hedeflenmektedir. Scarlet Media 2006 yılından beri dijital hizmetlerde öncü olan ajanlar arasında yer almaktadır.

 

 

Hande erol sağdıçHande erol sağdıç