GÜNDEM
Giriş Tarihi : 04-06-2022 16:07

Endüstri 4.0 Tarihi Gelişimi

Endüstri 4.0 Tarihi Gelişimi

Endüstri 4.0 Tarihi Gelişimi

 

Endüstri 4.0 ilk olarak 2011 de adını Almanya’da duyuran bir projedir. Proje hedefleri kapsamında bir çok kaynak tarafından 4. sanayi devrimi olarak nitelendirilmektedir. Projenin amaçları tüm teknolojik gelişmeleri üretimde kullanarak daha kusursuz bir üretim bandı yaratmaktır. Endüstri 4.0 ın üç temel taşı vardır. Nesnelerin interneti, hizmetlerin interneti ve siber-fiziksel olarak ayrılmaktadır.

 

Ayrılmasının nedeni faklı sektörlerde hizmet alanı yaratabilmektedir. En çok ses getiren ve ilgi çekeni nesnelerin interneti olmuştur. Bunun başlıca sebebi internet kontrollü yani uzaktan, yakın insan teması gerektirmeyen üretimi konu almasıdır. 4. sanayi devrimi olarak nitelendirilmesinin sebebi de budur. İnsan iş gücüne daha az veya hiç ihtiyaç duymadan üretimin aşamalarını daha az fire ve daha az süre ile tamamlaması projenin desteklenmesinde büyük rol oynamıştır.

 

Gelişmekte olan ülkelerin büyük yatırımlarda bulunduğu ve desteklediği proje günümüzde halen tamamen amaçlarını gerçekleştirmiş değildir. Gelişimini kısa sürede büyük ölçüde gerçekleştirmiş proje geleceğin dünyasında robotlarla insan iş gücüne ihtiyaç duymadan üretim sağlayacaktır. Özellikle teknolojinin gelişmesine paralel olarak ulaşım sistemlerinin de çok daha geniş kapsamlı bir şekilde hizmet sunmaya başladığını rahatlıkla ifade edebiliriz. Burada sistem tercihine dikkat etmek beraberinde çok önemli kazanımları getirmektedir.

 

Endüstri 4.0 Nedir?

 

Son zamanlarda sıkça karşımıza çıkan Endüstri 4.0 nedir? Endüstri 4.0 insan iş gücünü üretimden azaltarak veya kaldırarak üretimi minimum emek ile maksimum fayda alacağı bir sisteme dönüşme yolunda ilerlemektedir. Teknolojiden her alanda fayda sağlamayı amaçlayan sistem üretim fonksiyonlarını tamamen değiştirmeyi amaçlar.

 

Bütün üretim bandının tek kontrol halinde olması ve tamamen üretimin robotlara bırakılması bir çok donanım ve yazılımla en kusursuz hizmet sağlamaktadır. Kısa sürede yüksek kaliteli sonuçların ortaya konması ekonomik ve marka prestiji açısından üreticilerin ilgi odağı konumundadır.

 

İnternet tabanlı üretimin yapılması için mevcut makinelerin donanımına eklenecek sistemlerle uygulanabilmektedir Endüstri 4.0 ın getirilerinden biri budur. Yeni makine ihtiyacı duymadan uygun donanımlarla internet tabanlı akıllı makine gibi dizayn edilmeye uyum göstermektedir.

 

Geleceğin dünyasını inşa eden 4. sanayi devrimi şimdiden bir çok alanda kullanılmaktadır. Tam otomatik insan iş gücüne ihtiyaç duymadan amaçlarını yerine getiren üretim sistemleri gelecekte daha fazla bir alanı kaplayacaktır.

 

Endüstri 4.0’ın Geleceği

 

Makineler arası haberleşme sağlayan sensörler sayesinde makineler birbiri ile iletişim halinde olacaktır. Veri analizine sahip makineler sorun tespiti ve ihtiyaç tespiti yapacak ve üretimi devralacaktır. Daha kaliteli ve daha ucuz üretim ile israfta önlenebilecek ve dünyanın kaynakları daha verimli kullanılacak.

 

Geleceğin dünyasında bu gelişmeler sadece fabrikaları ilgilendirmiyor. Sosyal hayatı da büyük ölçüde etkileyecek olan endüstri 4.0 şimdiden 3 boyutlu yazıcılar ile hayatımıza girmiştir. Ev kullanımına uygun minik ihtiyaçları karşılayan 3 boyutlu yazıcılar daha sık kullanılacak bir ev teknolojisidir. Ve gelecek 50 yılda her evin ihtiyacı haline gelecektir.

 

4. sanayi devrimi bir çok açıdan sosyal hayatı etkileyecek bir oluşumdur. Yarattığı yeni sektörlerle yeni çalışma sahaları yaratacak ve her şeyi en modern ve teknolojik hale getirecektir. Tam da bu noktada devreye akıllı ulaşım sistemlerinin girdiğini rahatlıkla ifade edebiliriz.

 

Akıllı Ulaşım Sistemleri

Akıllı ulaşım sistemleri teknolojiye ayak uyduran dünyada trafikte güvenliği sağlamak amacıyla uzun zamandır hayatımızda olan bir sistemdir. 1970’Li yıllarda ilk olarak Japonya da çıkan çevre güvenliği için oluşturulan sistemler gelişmekte olan ülkelerin büyük yatırımlar yaptığı bir sistemdir. Ülkemizde de yoğun olarak kullanımda olan akıllı ulaşım sistemleri çevre güvenliği ve sağlığı için oldukça büyük önem taşımaktadır. İsim Platform yeni nesil ulaşım sistemlerine ulaşmanız konusunda alternatif fırsatları sunmaktadır.

Hande erol sağdıçHande erol sağdıç