GÜNDEM
Giriş Tarihi : 10-06-2022 01:12

Daha parlak bir cilt için ne yemelisiniz?

Daha parlak bir cilt için ne yemelisiniz?

Daha parlak bir cilt için ne yemelisiniz?

 

İşte her zaman arzuladığınız o parlak cilde kavuşmanıza yardımcı olabilecek gıdaların listesi.

Güzellik salonlarına son kuruşlarını harcasalar bile, kadınlar ciltlerini yıl boyunca parlak tutmayı hala dert ediniyorlar. Günde yaklaşık sekiz ila 10 bardak su içmenin ciltteki kirleri temizlemeye yardımcı olacağı ve size sağlıklı görünen bir cilt kazandıracağı zaten bir sır değil. Ancak cildinizin ışıltısını artıracak olan şey sadece su değildir. Işıldamanızı sağlayacak birçok yiyecek var. İşte parlak ve güzel görünmek için günlük yemek alanınıza ne eklemeniz gerektiğine dair bir liste.

Çilek

Evet, bu ninelerimizin mutfak hazinelerinde uzun süre kapalı kalmış bir sır. Çileklerin cilde birden fazla yönden yarar sağladığı için faydalı olduğu bilinmektedir. Bu yalancı meyvenin, serbest radikal hasarıyla savaşmaya yardımcı olan ve yaşlanma hızını azaltan, hücresel enerji üretiminin hem etkisini hem de hızını artıran bir madde olan koenzim Q10 açısından zengin olduğu bilinmektedir. Alfa-hidroksi asit bakımından da oldukça yüksek olan bu meyve, ölü deri hücrelerinden kurtulmaya yardımcı olur ve vücudun kolajen oluşturmasına yardımcı olur. Çileklerle ilgili bir başka güzel şey de, cilt lekelerini önlemeye yardımcı olan, yaşlanma süreciyle ve güneşin zararlı etkileriyle savaşan önemli bir antioksidan olan C vitamini içermesidir.

Domates

Beslenmenize domatesi eklemek için birçok neden vardır, ciltteki kolajen içeriğine katkıda bulunur, böylece sarkmasını önler. Ayrıca domateslerin antioksidanları daha yüksektir, bu ciltteki ince çizgilerin azalmasına yardımcı olur. Ayrıca domates sosu ve domates suyu tüketmek sivilceleri temizlemeye yardımcı olabilir.

Portakal

Çilek dışında antioksidan açısından son derece yüksek bir meyve de portakaldır. Bunlar cildi aydınlatmaya yardımcı olur. Bir turunçgil meyvesi olan portakal, cilt iltihabı gibi durumların önlenmesine yardımcı olan C vitamini içerir. C vitamini hakkında bilinen bir şey, vücuttaki E Vitamini ve demirin emilimini artırmaya yardımcı olması ve bunun da size parlak bir cilt kazandırmasıdır. Fark etmişsinizdir, içinde portakal özü olan birçok cilt bakım ürünü vardır.

Yumurta

Yumurtalar cilt için yararlıdır, cildi yumuşatmaya, sıkılaştırmaya ve nemlendirmeye yardımcı olurlar. Yeni cilt hücrelerinin oluşumuna yardımcı olan aminoasitler içerdikleri bilinmektedir. Bir araştırma, yumurtaların içerdiği iki ana antioksidan olan lutein ve zeaksantin'in, çizgilere, kahverengi lekelere ve kansere yol açan UV hasarına karşı korumayı dört kattan fazla arttırdığını belirtmektedir. Görünüşe göre, günde yaklaşık bir yumurta yemek, kandaki lutein ve zeaksantin düzeylerini önemli ölçüde artırıyor (ancak kolesterolü değil).

 

Bu makale Aşka Makina tarafından çevirilmiştir.

 

Hande erol sağdıçHande erol sağdıç